Bergens 'Huis voor Lijders' In april 1874 werd door de gemeente een woning gehuurd van het Algemeen Armbestuur voor 36 gulden per jaar en doorverhuurd aan Cornells Brammer met de verplichting: 1dat te allen tijde een kamer beschikbaar blijft tot het opnemen van lijders aan besmettelijke ziekten; 2. dat lijders door hem moeten worden onderhouden en verpleegd, tegen een vergoeding van één gulden per dag. Waterleiding en riolering Vanaf 1880 werkte dokter Van de Velde in een tijd, dat er landelijk grote veranderingen en verbeteringen in de gezondheidssector werden doorgevoerd. Ook plaatselijk werd een mijlpaal bereikt voor de hygiëne van de ingeze tenen door de komst van een drinkwatervoorziening voor Bergen. Daarmee werd in 1885 een begin gemaakt met de aanleg van duinwaterleidingen om Bergen en Alkmaar van drinkwater te voorzien. Dit werd gedaan door de Alkmaarsche Waterleiding. Bij het Huis met de Pilaren en aan de Oude Bergerweg, naast de in die tijd gebouwde woning Zuilenhof, waren publieke tappunten voor hel der water uit de Bergense duinen. Door de omvang van de werkzaamheden heeft het nog wel vele jaren geduurd voordat alle woningen in Bergen op het waterleidingnet konden worden aangesloten. Tussen 1916 en 1921 is het grootste deel van het centrum van Bergen voorzien van een riolering, waar straat voor straat de huizen op werden aangesloten. Er is lang en uitvoerig gediscussieerd alvorens men had vastgesteld waarop moest worden geloosd. Ziekenbarak Uit de verslagen van de gemeente Bergen aan de provincie blijkt duidelijk dat het dorp nog kampte met besmettelijke ziekten. In 1903 waren er twee patiënten met febris typhoïdea (tyfus), waarvan één met dodelijke afloop. De Eerste Wereldoorlog bracht besmettelijke ziekten zoals difterie en roodvonk in het land en ook in Bergen werden er enkele gevallen van difterie geconstateerd. Het gemeentebestuur was, met het oog op de duizenden toeristen die Bergen bezochten, terecht zeer alert op een goede aanpak hiervan. De Centrale Gezondheidsraad in Utrecht heeft voor een houten noodbarak gezorgd, waar in 1915 veertien patiënten waren opgenomen. Dokter Van Pelt gaf nog datzelfde jaar opdracht tot ontsmetting, omdat de ziekte onder controle was. Maar de inspecteur voor de Volksgezondheid wenste een permanente ziekenbarak in Bergen. In 1916 werd aan de Kerkedijk, naar een ontwerp van de Bergense architect J.C. Leijen, gestart met de bouw. In juli 1917 werd deze ziekenbarak in gebruik genomen. In totaal werden in de daaropvolgende twee jaren één difteritis-, één tyfus- en zeven roodvonkpatiënten opgenomen. Korte tijd daarna werd het interieur omgebouwd voor wooneenheden en in 1936 werd de oorspronkelijke ziekenbarak het club gebouw van de Berger IJssport Vereniging. Ziekenbarak aan de Kerkedijk, later bekend als 'ijsbaanhuisje' (foto: collectie Piet Mooij). Dokter Th. A. van Pelt (foto: collecie Het Sterkenhuis).

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 16