Kort daarna ontving deze dorpsdokter een door de burge meester en wethouder ondertekende ontslagbrief. Hendrik Spanjaard overleed in Bergen in 1861 op 41-jarige leeftijd. Na het lezen van dit trieste relaas kan men de doodsoorzaak wel raden. Dokter Gerrit van de Velde (1839-1892) De in 1839 geboren Alkmaarder Gerrit van de Velde begon in 1865 in Bergen als de nieuwe gemeentelijke geneesheer voor circa 1200 inwoners. In de periode 1860 tot 1865 (tussen zijn voorganger Spanjaard en zijn komst) hebben achtereenvolgens nog drie geneesheren voor tijdelijke vervanging gezorgd. Dit waren de heren G. Weisenborn, J. Kooiman en J. Steenmeijer. In een gemeentelijk verslag van dat jaar aan de Provincie is het volgende opgenomen: 'De armbesturenéén Hervormde en één Roomsch Catholieke, dragen zorg voor de behande ling van zieken en voor de verstrekking van geneesmidde len. Deze zorg wordt zonder voorwaarden verstrekt door de alhier gevestigde geneesheer'. In zijn beginperiode wordt de jonge geneesheer Van de Velde al direct geconfronteerd met bijzondere situaties. In 1866 brak opnieuw een grote cholera-epidemie uit die duizenden slachtoffers eiste. In een raadsvergadering van mei 1866 komt deze in Rotterdam uitgebroken cholera ter sprake. Burgemeester en wethouders van Bergen nemen op zich om de ingezetenen aan te sporen om alle voorwerpen die schadelijk zijn voor de gezondheid, zoveel mogelijk van hun woningen te verwijderen. Bij veraf wonenden zal gratis een middel tegen cholera worden geplaatst volgens De oude lindeboom van 1643 gezien aan het begin van de Hoflaan met links het verdwenen hotel-pension-restaurant Dorpzicht, de vroegere woning van dokter Van der Velde (Bron: Piet Mooij e.a. Oude ansichten van Bergen. Regionaal Archief Alkmaar). Raadhuisstraat met het oude rechthuis en dokterswoning. Hier woonden o.a. W. Graaft van den Bergh senior en junior enTh.A. van Pelt (houtskooltekening van M. Elfrink, ca, 1900. Collectie Regionaal Archief Alkmaar).

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 14