I Vredeskerkje, pad en poort aan Zee: 1 levende cultuurgeschiedenis Van de geschiedenis van het fraai in de duinen gelegen Vredeskerkje in Bergen aan Zee verscheen in 2008 ter gele genheid van het 90-jarig bestaan een uitvoerig en rijk geïllu streerd boek. De uitvoerige bronnenstudie die daarvoor werd verricht, verschafte veel gegevens over de bouw en de functie van het Vredeskerkje, maar niets over de terreininrichting. Voor die kennis zijn we aangewezen op de bestaande toe stand. Velen kennen de bescheiden toegangspoort en het wit geschilderde hek aan de westzijde, aan het einde van de Kerk straat. Echter, bijna niemand kent de oorspronkelijke situatie aan de oostzijde: een identieke poort met hek. Beide toegangen zijn met elkaar verbonden door een breed kalkzandstenen pad direct rond het gebouw en evenwijdig en op korte afstand een smal klinkerpad in het natuurgebied Engelse Veld. Dit smalle pad kende een voortzetting naar de hoek Elzenlaan - Zeeweg: een 'kerkepad aan Zee'. Vanaf de zestiger jaren raakten de oostelijke toegang en het kerkepad verder in verval totdat bei de op een zeker moment totaal verdwenen waren, althans... Op initiatief van de kosteres van het Vredeskerkje, José Siebers, legden vrijwilligers de overwoekerde trap, het pad en de poortfundering bloot. Meerdere vrijwilligers haakten aan en spoedig werd besloten om deze verloren toegang te restau reren, vanzelfsprekend in nauw overleg met de Marie Amalie Dorothea Stichting (genoemd naar de initiatiefneemster voor de realisatie van het Vredeskerkje, Marie Amalie Dorothea van Reenen-Völter, echtgenote van de Heer van Bergen, Jacob van Reenen), eigenaresse van het Vredeskerkje en de Stichting Vrienden van het Vredeskerkje. De eerste auteur coördineerde het hele project, terwijl de tweede auteur de dagelijkse coördinatie op zich nam. Dankzij geldelijke bijdragen van inwoners van Bergen aan Zee, natuurbeheer der PWN en de gemeente Bergen konden we beschikken over een bescheiden budget, waarmee materiaal kon worden aangekocht. Echter, de stenen voor herstel van trap en poort werden gratis beschikbaar gesteld door Pronk Bouwbedrijf te Warmenhuizen, zo ook de beplanting door Praecox Tuin aanleg Onderhoud te Bergen. Enkele honderden kalkzand stenen afkomstig van Kranenburgh werden gebruikt voor het herstel van het pad. Zo kon spoedig na de ontgraving met de restauratie worden begonnen. Een enthousiaste groep leerlingen van het Vakcollege Tech niek - PCC Oosterhout in Alkmaar onder leiding van hun al even enthousiaste docenten Sjaak Peetoom en Ritso Polder, verzorgden al het metselwerk, legden de straat opnieuw aan en construeerden en plaatsten het houten toegangshek. Op basis van oude foto's wisten we dat poort en hek aan bei de zijden van de kerk identiek waren, dus werd de bestaande situatie aan de Kerkstraat gekopieerd: een uitdagende en met uiterste concentratie uitgevoerde praktijkopdracht voor de metselaars en timmerlieden-in-opleiding. Het resultaat is prachtig en op 25 november 2011 is de 'nieuwe aanleg' op initiatief van de beide stichtingen feestelijke in gebruik ge steld. Hierbij werden initiatiefnemers en alle uitvoerenden - in het bijzonder de leerlingen en hun docenten - door MAD voorzitter Willem Dutilh in het zonnetje gezet. Zo werd in Bergen aan Zee een succesvolle restauratie afge sloten en kwam een stukje geschiedenis op een bijzondere manier weer tot leven. Bronnen: - B. Buizer, F. van Melle en F.D. Zeiler, 2008. 'Een kerkje voor allen': het Vredeskerkje in Bergen aan Zee 1918-2008. Uitg. Marie Amalie Dorothea Stichting. Schoorl 2008 - Zie www.pcc.nu/nieuwsberichten BERT BUIZER MET MEDEWERKING VAN JOSÉ SIEBERS-FABER z O i— C/D X Het Vredeskerkje in de jaren 30 van de vorige eeuw, naar het noordwes ten gezien vanaf de hoge duinrand aan de zuidzijde van de Zeeweg. Het toegangshek aan de oostzijde is duidelijk zichtbaar (uitsnede uit een foto, collectie Bert Buizer). De gereconstrueerde poort met hek aan de oostzijde van het Vredeskerkje. De maatvoeringen van de opnieuw gemetselde zuiltjes en het houten hek werk zijn nagenoeg identiek aan het hek aan de westzijde, aan de Kerkstraat. Op de achtergrond is de gerestaureerde trap zichtbaar (situatie juli 2012, foto: Bert Buizer). Er zijn bij dit project veel vrijwilligers betrokken geweest, te veel om hen allen bij naam te noemen. José heeft van het project een dagboekje bijgehouden waarin alle betrokkenen zijn genoemd. Met het beperkte budget had dit project niet kunnen worden voltooid. Daarom zijn we alle vrijwilligers veel dank verschuldigd voor hun belangeloze inzet.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 10