gedaan. Schaalvergroting was daarvoor de enig aangewezen oplossing. Nog weer later fuseerden in de tweede helft van de vorige eeuw opnieuw veel zuivelfabrieken onder druk van efficien cy en kostenbesparing. Uiteindelijk waren er eind december 2008 nog twee grote zuivelgiganten Campina Melkunie en Friesland Foods, die besloten samen te gaan onder de naam FrieslandCampina. Op de ranglijst van 's werelds zuivelproducenten bezet FrieslandCampina daarmee een eervolle derde plaats. De bouw van de fabriek Flet is de Alkmaarse architect P.N. Leguit die in opdracht van Nicolaas Sytze Modderman een ontwerp maakt voor een stoomzuivelfabriek te Bergen NH. Met dit plan voor een fabrieksmatige verwerking van melk speelt Modder man in op de zuivelontwikkelingen in de kop van Noord- Holland. Had niet elke zichzelf respecterende plaats een 'melkinrichting'? Als Leguit op 30 december 1905 namens zijn opdrachtgever bij het Bergens gemeentebestuur het bouwplan ter goed keuring indient, besluiten burgemeester en wethouders al op 4 januari 1906 daaraan hun goedkeuring te verlenen. Over voortvarendheid gesproken. Het bouwplan voor de fabriek bestaat uit een centrifu- geer-karnlokaal, zuurlokaal, spoel- en pasteuriseerlokaal, machinekamer en kantoor. Rechts van de fabriek bevindt zich het woonhuis, aanvankelijk bedoeld voor huisvesting van de directeur. Het geheel is gesitueerd aan de Bergerweg (vroeger Meerweg) net vóór de Veerbrug, en daardoor goed bereikbaar voor aan- en afvoer. Nog in datzelfde jaar worden een wagenloods en paarden stal gebouwd, en een varkensschuur voor 30 biggen. Er resteren na de zuivelproductie immers voldoende reststof fen om daarmee deze biggen te mesten. En in 1907 wordt een aanbouw gemaakt voor een wagenhuis met daarnaast een kaasmakerij. Het kantoor wordt dan flessenbergplaats en het woonhuis verandert in kantoor. Barre tijden Ondanks deze uitbreidingen gaat het de fabriek niet voor de wind. Op de gebouwen rust een hypotheek van 11.500,- en toch moet er ook nog geld bij van de aandeelhouders. In een brief van 16 juni 1911 schrijven de commissarissen van de stoomzuivelfabriek Wilhelmina over de tot nu toe slechte uitkomsten, maar zij verwachten ook een betere toekomst. Daarom vragen zij de aandeelhouders een extra storting op preferente aandelen, om zo aan de benodigde extra gelden te komen. Enige tijd later, op 22 december 1911 wordt opgericht de Naamloze Vennootschap Stoomzuivelfabriek Wilhelmina ge vestigd te Bergen (Noord-Holland). Zo maakt de 'Wilhelmi na' met hernieuwd elan een doorstart in de zuivelindustrie! Toch is dit blijkbaar niet voldoende. In zijn brief van 8 juni 1912 stelt directeur Modderman in een uitvoerige brief aan zijn commissarissen voor hem per 1 juli eervol te ontslaan met behoud van zijn salaris tot uiterlijk 1 januari 1913. Dit laatste 'in het belang van kinder en Coba', zoals hij schrijft. Uit het jaarverslag over 1912 blijkt inderdaad dat in plaats van de heer Modderman nu de heer J. A. de Leeuw (vanaf 1 oktober) als directeur fungeert, met naast hem nog 9 andere medewerkers. In ditzelfde jaarverslag rapporteert de nieuwe directeur over de slordige boekhouding en de versleten werktuigen en machines. Hij dringt er daarom op aan meer bedrijfskapitaal aan te trekken om de zaken op een enigszins goede en gezonde basis te brengen.' Ook zet hij vraagtekens bij het rendement van het filiaal van Wilhelmina in Alkmaar. De vorige filiaalhouder heeft een slecht beheerd filiaal ach tergelaten, maar inmiddels is tot tevredenheid van directeur De Leeuw een nieuwe filiaalhouder aangesteld. Bovendien heeft de directeur zelf de woning boven het filiaal betrokken, waardoor het mij gemakkelijker gemaakt werd, controle uit te oefenen.' Vervolgens onderschrijft het rapport van de Raad van Com missarissen van 26 mei 1913 het door directeur De Leeuw geschetste sombere beeld over de afgelopen periode. De laatste zin uit haar verslag:De finantieele toestand en het nijpend gebrek aan bedrijfskapitaal zullen er ons toe dwingen U binnen zeer kort voorstellen te dienaangaande te doen' voorspellen in dit verband niet veel goeds. Het bestuur ziet zich 17 juni daaropvolgend al genoodzaakt een voorlopige surseance van betaling aan te vragen. Een nieuwe eigenaar In Het Nieuws van den Dag van 11 oktober 1913 ver schijnt een advertentie waarin te koop wordt aangeboden: DE ZUIVELFABRIEK WILHELMINA TE BERGEN NH Personeel uit 1907. De foto is gemaakt voor de kaasmakerij. Tweede van links is kaasmaker Dobber, vierde van links de stoker F.J. Kok. De jongen op schoot is Rijwaard, op de grond J. Winder. De anderen zijn onbekend.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 9