De zuivelfabriek Wilhelmina te Bergen NH Wie nu langs de Bergerweg naar Alkmaar fietst ter hoogte van de drankengroothandel Scholten, zal zich moeilijk kunnen voorstellen dat pal daarnaast een bloeiende zuivelfabriek heeft gestaan. Het al jaren braakliggend terrein is in de loop der tijd overwoekerd door onkruid en struikgewas. Slechts een wat gammel houten hek verraadt een toegang naar het terrein, waarvan de oorspronkelijke bestemming steeds verder in de vergetelheid is geraakt. Er is dus alle reden om duidelijkheid te verschaffen over de vele activiteiten die daar in het verleden hebben plaatsgevonden. En wie kan de redactie daar beter over aan het woord laten dan 'Wilhelminakenner' Jaap Veldt? Geboren in het woonhuis van de toenmalige zuivelfabriek als zoon van meesterknecht Niek Veldt, bracht Jaap hier ook zijn jeugd door. Zijn vader was in 1924 in de fabriek komen werken. Hij was afkomstig uit Purmerend en familie van mededirecteur Blauwhof. In 1929 betrok Niek Veldt de fabriekswoning. De woning was vrijgekomen doordat er voor directeur Miltenburg een huis was gebouwd op de hoek Bergerweg-Nesdijk. Het gezin Veldt kreeg gratis melk en pap, maar in ruil daarvoor moest vader Veldt dag en nacht beschikbaar zijn en elke morgen vroeg de stoomketels opstoken. In 1950 verliet het gezin de bedrijfswoning en daarmee kwam een einde aan een avontuurlijke jeugd van de toen 15-jarige Jaap Veldt. Naderhand heeft Jaap Veldt veel onderzoek gedaan naar de geschiedenis van de zuivelfabriek. De resultaten daarvan vatte hij in 1994 samen met zijn herinneringen, met als resultaat een fotoboek over de stoomzuivelfabriek Wilhelmina, een uitgave die inmiddels al lang is uitverkocht. Daarom prijst de redactie zich gelukkig dat onze leden nu op deze manier met dit facet van de Bergense geschiedenis kunnen kennismaken. JAAP VELDT

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 7