Een heel oude stolpboerderij met raadsels Aan de Piet Boendermakerweg staat een prachtige stolp. Een sieraad voor ons dorp: goed onderhouden en waar nodig gemoderniseerd en gerestaureerd, maar alles in stijl. Je zou hem niet verwachten in een nieuwbouwwijk. Eigenlijk moet je dat omkeren: je zou niet verwachten dat om zo'n prachtige boerderij een nieuwbouwwijk gebouwd heeft kunnen worden. Maar zulke dingen gebeuren; de bewoning dringt op, zo is het nu eenmaal. En dat zien we op meer plaatsen in Bergen. Wie vanaf de Oude Bergerweg de Piet Boendermakerweg ingaat en rechtsaf het voetpad neemt naar het Sluispolderpad, passeert aan de linkerhand een boerderij met in de voorgevel een bijzondere gevelsteen. Dat zie je niet zo vaak in boerderijen, zeker niet een steen als deze, met de afbeelding van een kasteel. Dit blijkt het Huis te Gemen (Duitsland) te zijn. Stolpendeskundige Brandts-Buys onderscheidt Noord-Hollandse en Westfriese stolpen; de Noord-Hollandse hebben de dorsdeuren aan de wegzijde, de Westfriese aan de achterkant. De boerderij waar we het over hebben heeft dan bovendien nog de 'afgeleide' vorm van de Westfriese stolp, d.w.z. dat de stolp een 'mooie' kamer heeft waar niet dagelijks wordt gewoond. Raadsels De tekst op de gevelsteen vermeldt alleen nog: T HUYS De rest is weggebeiteld. Bouwkundig onderzoek wees uit dat de steen niet oorspronkelijk in deze muur van de boer derij zat, maar later is aangebracht. Waar kwam die steen vandaan? En: wat heeft die boerderij in Bergen met Gemen te maken? De laatste vraag is gelukkig niet zo moeilijk te beantwoor den. Het huis te Gemen was een van de bezittingen van de familie Von Holstein-Schaumburg, die van 1568-1641 Heren van Bergen waren. Uit die tijd stamt ook de boerde rij. We zien hem afgebeeld op de kaart van Adriaan Anthonisz uit 1568, de Bergermeercaerte van Daniël van Breen uit 1629 en op de kaart van Blaeu uit 1662. De locatie van de boerderij is op iedere kaart oost van de Oosterveersloot en grenst noord aan het Veerdijkje, zoals duidelijk te zien is op de kaart van Blaeu; de boerderij aan de overkant van het Veerdijkje is een eeuw geleden door blikseminslag verwoest. De getekende plaatjes geven geen consistent beeld van het uiterlijk. En het verband met de huidige stolp vereist een aanzienlijke mate van fantasie. Onze stolp bevat links van de voordeur een 'mooie' kamer, bedoeld voor representatieve gelegenheden. In de noord westhoek is er de opkamer, een kamer die hoger ligt dan de overige, omdat eronder de kelder zit waar de melk en melkproducten koel bewaard werden. In die kelder en die opkamer zitten nog de originele balken uit de eerste helft van de 17de eeuw. Wat nu ook een raadselachtig punt is: in de meeste stolpen zitten de bedsteden tussen het 'vierkant' (het middendeel van de boerderij waar in de winter het warme hooi lag) en de kamer. In deze boerderij heeft men de bedsteden tussen de 'mooie' kamer en de opkamer gebouwd, misschien ook naderhand verplaatst. Maar waarom zou men dat doen voor een boerderij die voor vee gebruikt werd? Bouwkundig onderzoek heeft aangetoond dat de voormuur van de boerderij in de eerste helft van de 18de eeuw is ver nieuwd (mogelijk was het eerst een houten buitenwand) en om de hoek, halverwege de noordmuur, is aangeheeld met de oorspronkelijke muur. De Oostdorperveersloot verbond Bergen met Alkmaar voor het transport van agrarische producten. Huizen bij HERMAN GELENS

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 4