INHOUD 0 5~b Van de redactie Herman Gelens heel oude stolpboerderij met raadsels Jaap Veldt De zuivelfabriek Wilhelmina te Bergen NH Maria Smook-Krikke G. de Wit. Herinneringen van een vaste vakantieganger Bert Buizer en Frits David Zeiler Souvenirs uit Bergen Simon Giling Markante gebouwen in Bergen: een architectuurgeschiedenis in een notendop Joost Min Herinneringen aan de Schermersloot Albertine van den Berg-van Lidth de Jeude Winterse stilte in Bergen aan Zee: een aangespoelde zeehond Ru Waalewijn Een bank met een verhaal Nel Jongejans en Frits David Zeiler Buitenplaatsen in Het Sterkenhuis Colofon Van de redactie Wat de uitvoering van de Bergense Kroniek betreft, was het nooit moeilijk om bescheiden te blijven, dankzij de regelmatig-positieve respons van trouwe lezers: zelden een wanklank, dus ga zo dooiMaar met de keuze voor kleur hebben we toch een deel van die uitvoeringsbescheiden- heid prijsgegeven. Full colour zal gegeven onze 'historische' gerichtheid wel nooit het streven van ons blad worden, maar een gematigde toepassing van kleur waar dat zinvol lijkt, blijkt bij u in goede aarde te zijn gevallen. Sterker: na lezing van de huidige Kroniek zal de vraag rijzen: hoe hebben we het ooit zonder een deel kleur kunnen doen? De oogst aan onderwerpen en verhalen van het afgelopen half jaar is weer gevarieerd, al valt op dat drie artikelen over Bergense panden gaan en drie andere over herinneringen. Eerst over Bergense panden: over een raadselachtige gevelsteen in een prachtig gerestaureerde boerderij aan de Piet Boendermakerweg; over een reeks opvallende gebouwen in het kader van een overzicht van Bergense architectuur; over de op- en ondergang van een flink bedrijfspand bij de zuidelijke toegangsweg van ons dorp, dat inmiddels niet meer bestaat. Dan over herinneringen: aan de tijd dat de opgroeiende jeugd nog kon zwemmen in de Haven van Bergen en verderop in de Schermersloot; aan een amateurschilder De Wit, die hier vele jaren achtereen in de maand augustus dorpse tafereeltjes vastlegde, waarvan er nu een groot aantal van vergetelheid gevrijwaard zijn; aan het leven in het vroegere Bergen aan Zee, de volgende in de reeks persoonlijke herinneringen: Een aangespoelde zeehond. Met het Museumnieuwsdat vooruitloopt op een tentoonstelling over buitenplaatsen in onze omgeving, met Een hank met een verhaal, te vinden halverwege de Eeuwigelaan, en met de beschrijving van een volgend souvenir uit vroeger tijd, besluiten we dit overzicht. We wensen u weer veel leesplezier met deze bonte verzameling verhalen over het vroegere Bergen en Bergen aan Zee.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 3