Buitenplaatsen in Het Sterkenhuis MUSEUMNIEUWS Het jaar 2012 is uitgeroepen tot het Jaar van de Buitenplaatsen. In het gehele land wordt aandacht besteed aan de geschiedenis van het zomerse buiten wonen van de stedelijke elite, maar vooral ook aan het behoud van wat er nog over is van die oude lustwaranden. Bergen speelde daarin een bescheiden rol, zeker vergeleken met Zuid-Kennemerland of de Vecht streek, maar de roem van het dorp is mede ingegeven door de huizen en hoven die ook hier werden aangelegd. Op de eerste verdieping van Museum Het Sterkenhuis zal deze zomer een expositie aan dit thema worden gewijd. Centraal zullen natuurlijk de drie gro te buitens van Bergen komen te staan: Rampenbosch, het Hof of Huis te Bergen (nu Oude Hof) en Maesdam- merhof. Maar er zal ook aandacht worden besteed aan oudere en kleinere zomerverblijven in de heerlijkheid en in het aanpalende Schoorl en Egmond. Tot de oudste buitenhuizen behoren het Abtshuis bij Hargen en Janswerf bij Bergen. In de 16de eeuw verrezen het eerste deel van Rampenbosch als mede Craeneberch en het Out Heeren- huys. Daarna volgde het al genoemde trio, terwijl elders in de omgeving klei nere buitens werden gebouwd. Onder Schoorl vond men Jagtlust, Hazendaal en Poelenburg, bij Wimmenum lagen Woud en Duin en het nog bestaande Schuilenburgh, terwijl bij Egmond- Binnen onder meer Tijdverdrijf en Waterrijk te vinden waren. Van een aantal buitens zal bekend, maar ook veel onbekend beeldma teriaal te zien zijn, afkomstig uit de topografische atlassen in Alkmaar en Plaarlem, alsmede uit de collectie van het museum zelf. Daarnaast zul len archeologische vondsten worden getoond en wordt aandacht gegeven aan de bewoners. Bij de tentoon stelling zal zoals gebruikelijk een begeleidende brochure verschijnen. Volgend jaar, wanneer het nieuwe Kranenburg (zonder h) zijn deuren opent, zal het thema nog een vervolg krijgen in de vorm van een tentoon stelling over de buitenplaatsen van geheel Kennemerland. Dan kunnen we nog eens kijken en vergelijken, om te constateren dat Bergen, Egmond en Schoorl een bescheiden, maar welluidend deuntje in dit cultuurhistorische zomerconcert hebben meegespeeld. De tentoonstelling Heren-Huizen- Hoven: buitenplaatsen in Bergen, Egmond en Schoorl is te zien in Het Sterkenhuis vanaf 21 april 2012 tot en met de Kunsttiendaagse in oktober. NEL JONGEJANS EN FRITS DAVID ZEILER Het huis Hazendaal bij Schoorl. Tekening in penseel in kleur door C. Croll, eerste helft 18de eeuw (Collectie Regionaal Archief, Alkmaar).

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 29