Een bank met een verhaal Tijdens de vergadering van de gemeenteraad van 17 juni 1929 deelt de voorzitter, de heer Van Reenen mee, dat mevrouw R.E. Regóut-Westerwoudt de bank die zij heeft laten plaatsen aan de Eeuwigelaan-hoek Mosselenbuurt, aan de gemeente schenkt. De bloemen in de potten van Brouwer's aardewerk zullen door haar tuinman verzorgd worden. Deze schenking wordt door de ganse raad in dank aanvaard. Het Regionaal Archief Alkmaar heeft een ansichtkaart in kleur van de bank, met het gemeentewapen in de rugleuning en met de vazen met bloemen. Het gemeentewapen is geboet seerd uit roodachtig cement. De natuurstenen armliggers zijn aan de buitenzijde voorzien van golfbewegingen. Het is niet zo verwonderlijk dat de familie Regóut speciaal potten van Brouwer's aardewerk op de bank heeft laten aanbrengen. Als stichter en eigenaar van de beroemde Maastrichtse porselein- en aardewerk fabriek Sfinx (van closetpotten tot serviesgoed) was zij logischerwijs bekend met de goede naam en faam van de N.V. Fabriek van Brouwer's Aardewerk Vredelust te Leiderdorp. Willem C. Brouwer (1877-1933) zocht naar een kleimengsel voor tuindecoratie dat, eenmaal gebakken, goed tegen weer en wind bestand was en ook vorstbestendig was. De kleur moest aangenaam samengaan met het groen in een tuin. Uit die terracotta-paté maakte hij ook tableaus. Na 1927 specialiseert de fabriek zich vrijwel uitsluitend in de fabricage van bouw- en tuinkeramiek. De goede naam van Brouwer's Aardewerk blijkt ook uit het feit dat de fabriek opdracht kreeg voor de versiering van de binnenplaats van het Vredespaleis te Den Haag. Op de vraag wat de familie Regöut met Bergen had, geeft het omstreden boek Hemel en hel op de Eeuwigelaan van Wilko Bergmans hier het volgende antwoord op. In 1920 laat Petrus Regóut het huis Westerwolde (een verwij zing naar de meisjesnaam van zijn vrouw) aan de Eeuwigelaan tegenover de Mosselenbuurt bouwen als zomerverblijf voor de familie. Petrus sterft in 1931. In de mobilisatietijd (1939) wordt het huis gevorderd en zal dienen tot regionaal hoofdkwartier van het Nederlandse leger. De Duitse bezetter heeft in de meida gen van 1940 zijn intrek in de villa genomen. De band met de familie Regóut is hiermee verbroken, maar de bank, nu zonder vazen, is een blijvende herinnering aan die 20 jaar. RU WAALEWIJN De bank van mevrouw Regöut-Westerwoudt in 1929. Rechts op het bord staat wandelpad (Collectie Regionaal Archief Alkmaar). De armligger met golfbeweging (foto: Ru Waalewijn). Bronnen: Inventaris Gemeentearchief Bergen, 1922-1969,15.2.1.003, inv.nr. 4. W.A.G. Bergmans, Hemel en hel op de Eeuwigelaan. Bergen 1984.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 28