Herinneringen aan de Schermersloot In het themanummer over Polders rond Bergen van april 2006 staat een verhaal over de Schermersloot, opgetekend door Diederik Aten onder de naam: Varen naar Bergen; De Schermersloot en J. van Reenen als polderbestuurder. Daarin wordt beschreven hoe de afgedamde Schermersloot (op de kaart van Blaeu aangeduid als Veersloot), begin vorige eeuw op initiatief van J. van Reenen als president van de Vereeniging van Polders en Oningepolderde landen onder Bergen weer geschikt werd gemaakt voor het verkeer over water. Daarbij werd ook nog een loswal aangelegd langs de Schapenlaan, waarvan schipper Kleverlaan o.a. gebruik maakte voor zijn veerdienst naar Amsterdam. Maar door de opkomst van het vrachtverkeer over de weg bleek het vervoer over water niet langer rendabel, en werd in 1938 met de afdamming van de Schermersloot de oude toestand weer hersteld. Dit verhaal heeft Joost Min geïnspireerd tot het schrijven van zijn jeugdherinneringen aan deze Schermersloot. Ondanks dat één van mijn voorvaderen (Ide Min) de dijk van deze sloot niet zo goed heeft gemaakt, hebben wij in onze jeugd in de jaren dertig daar toch veel plezier kunnen beleven. We hadden daar twee zwemmersplaatsjes gecreëerd: één op ongeveer 50 meter vanaf de haven, een diepe, en één 50 meter verder, een ondiepe plek. Die plaatsjes werden druk bezocht door de jeugd. Het mooiste was je in de naastgelegen prut- sloot zwart maken en er dan in duiken. Ik heb daar op een keer een achterneef van mij (Piet Min) van de verdrinkingsdood kunnen redden. Ik was bij het ondiepe toen ze riepen:Piet ligt te water in het diepe!' Ik rende erheen. Zelf was ik nog niet zo'n kei in het zwemmen, maar ik sprong hem wel achterna. Toen ik hem te pakken had, gingen we om de beurt naar boven om lucht te happen en zo kwamen we naar de kant. Hij had het al aardig benauwd en was een beetje blauw. Thuis mochten we niets zeggen, anders mocht hij er niet meer heen. Hij heeft daar een halfuurtje op de kant gelegen en toen was hij weer oké. We hebben het ook nooit verteld. Prachtig was ook om het hardst lopen heen en terug naar het Rekertje, het nieuwe gemaal en dan weer te water. Wie het eerst aan de overkant was, was de winnaar. Een ander verhaal: mijn vader Klaas Min Tinusz. (1898-1982) voer ook op de boot van schipper Kleverlaan. De transport fiets ging mee op de boot, daarmee moest hij de goederen rondbrengen in Amsterdam. Later heb ik daar nog veel profijt van gehad. In de jaren veertig en vijftig werkte ik bij stalhouderij Schouten en als ik dan met de taxi naar Amster dam moest en ik vroeg mijn vader hoe ik het beste kon rijden, dan kwam er een litanie van straatnamen daar in de buurt. Maar terug naar de Schermersloot, het was april 1928. Bij mij thuis waren er inmiddels vier kinderen en moeder wilde wel eens met de kinderen een dagje uit naar een broer in Wormer- veer. De boot kwam er toch langs en je raadt het al: we gingen met de boot. Om vier uur in de morgen waren we al aan de wandel vanaf de Oosterweg 39. De kortste weg was het vette weggetje (nu Jan Apeldoornweg), de trambaan over (nu de rotonde bij de Marke). Daar ging het nogal steil naar beneden, te steil voor de kinderwagen: de weg naar Zanegeest, in de volksmond Toopespadje. Dus moesten we nog omlopen ook via de Van Borselenlaan. Dan was je wel een dik uur onderweg, maar de boot ging om half zes. Ik was drie maanden oud en lag in de kinderwagen, één met hoge wielen. Mijn oudere broer Cor van anderhalf jaar zat op het voeteneind, de andere twee liepen ernaast. Aan het begin van de Oosterweg bij slager Ruyter wilde Cor maar niet stil zitten. Moeder pakte hem even aan en zette hem nogal stevig weer op zijn plaats met het gevolg dat de kin derwagen achterover kiepte. Cor viel op de grond en ook ik lag, drie maanden oud, 's morgens om vier uur languit op de Oosterweg. Alles werd weer ingeladen en we gingen verder. Gelukkig waren we nog op tijd. Het hele zaakje werd op de boot gehesen, de kinderwagen vastgesjord en we voeren op naar Wormerveer. In de middag om een uur of vier kwam de boot weer langs voor de terugreis naar Bergen. Wat een dag met vier kleine kinderen voor een bezoekje aan je broer. JOOST MIN MOTORBOOTDIENST BERGEN-AMSTERDAM Vertrek v. Bergen Maandag en Donderdag v.m. 9 uur. Vertrek v. Amsterdam Dinsdag en Vrijdag n.m. 1 uur. LIGPLAATS TE AMSTERDAMSINGEL 349a. Het haventje van Bergen aan de Schapenlaan met veerdienst. Aan het roer schipper Kleverlaan (foto: collectie Piet Mooij).

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 26