Als reactie op het modernisme grijpt men in de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw terug op het verleden. De postmodernist ziet architectuurgeschiedenis als een 'grabbel ton' waaruit vrijelijk geput kan worden. Men gaat 'shoppen' bij voorgangers. Men gebruikt stijlkenmerken en voorbeelden uit vroegere tijd die men weer met veel knip- en plakwerk in een nieuw, eigentijds jasje steekt. Een mooi voorbeeld hiervan is het nieuwe stadhuis van Zaan dam, waarin men een samenbundeling ziet van Zaanse huis jes. Het is ontworpen door Sjoerd Soeters die het postmoder nisme in Nederland heeft geïntroduceerd vanuit Eindhoven. Sjoerd Soeters heeft ook in Bergen gebouwd. Aan de Buer- weg 39 staat een vrijstaand huis, dat een kruising is tussen een traditionele Noord-Hollandse schapenschuur en een villa in de stijl van de Amsterdamse School. Op een langgerekt kavel waarop een monumentale boom staat is een L-vormig woon huis ontworpen in traditionele materialen: een laaghangende onderbroken rieten kap, gevels van metselwerk en gepotdek- selde houten delen. Enkele jaren later bouwde Soeters aan het Wiertdijkje 18 nog een villa met omgekeerde piramidale vormen, bekleed met hout en zink. Organisch bouwen In het voorafgaande werd aandacht besteed aan de twee be langrijkste stromingen in de 20ste eeuw (het modernisme en de reactie hierop het postmodernisme). Er is echter nog een derde belangrijke stroming in de vorige eeuw, namelijk een stroming die nauw verwant is met de ideeën van de antroposoof Rudolf Steiner (1861-1925). Het hoofdkwartier van deze beweging is het Goetheanum op een heuvel in het Zwitserse Dornach. Het gebouw bevat veel vormen, die later in de organische architectuur zijn overgeno men. Kenmerken van deze stroming zijn vooral de natuurlijke krommingen en de gebogen lijnen. Een rechte hoek van negentig graden is dodelijk voor de gevoelswereld van de gebruiker. Verder wordt gebruikgemaakt van natuurlijke materialen. Men wil milieubewust bouwen en bouwwerken integreren in de omgeving. Het organisch bouwen is in Nederland pas goed doorge broken in de jaren tachtig van de vorige eeuw met een aantal spraakmakende projecten van Alberts en Van Huut, zoals de ING Bank in Amsterdam en het gebouw van de Gasunie in Groningen. In Bergen, aan het Molenweidtje, realiseerde Van Huut tussen 2004 en 2008 de nieuwbouw van het verpleeghuis Oudtburgh (met overigens rechthoekige ramen). De nieuwbouw bestaat uit negen polsen (zelfstandige eenheden) en een middenge bied. De polsen zijn speciaal ontworpen voor de bedkamers en de woonkamers. Het middengebied bestaat voornamelijk uit voorzieningen die binnen een verpleeghuis nodig zijn om te functioneren: zoals een restaurant, een winkel en kamers voor het medisch personeel. Tot slot Opvallend is nog de Bergense architect Maarten Min, die in 2009 op een duin aan de Zeeweg in Bergen aan Zee zijn eigen huis heeft gebouwd samen met zijn vrouw Jetty. De buitenzijde van de villa doet denken aan een oude Nederlandse schuur. De glooiende dakvorm sluit mooi aan bij de omgeving. De huid van het huis komt terug in het duin. Het huis lijkt voortgekomen uit de lokale architec tuurtraditie en is eigentijds. Het ontwerp is CO2-neutraal en heeft zonnecollectoren, een warmtepomp en isolatie. Op de betonnen vloer zijn enorme sparren geplaatst (met de schors er nog aan). Ze fungeren als kolommen, die het twee verdie pingen hoge plafond dragen. Op het dak ligt een nieuw soort dakpannen, een eigen ontwikkeling in samenwerking met een fabriek uit Denemarken. Met dit laatste ontwerp eindigt voorlopig de Bergense archi tectuurgeschiedenis. Tal van markante gebouwen in Bergen zijn een illustratie van de grote stromingen uit die geschiede nis. De wederzijdse beïnvloeding van architecten door de eeuwen heen is ook hier zichtbaar gebleken. MARKANTE GEBOUWEN IN BERGEN Bronnen: - R. Blijdenstijn en R. Stenvert, Bouwstijlen in Nederland (1040-1940). Utrecht 2000. - K. Bosma, e.a. (red.). Bouwen in Nederland: 600-2000. Zwolle 2007. De foto's, behalve De school van Athene en de reconstructie van het Oude Hof, zijn van de hand van Simon Gilling. Sjoerd Soeters, Wiertdijkje.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 25