witgepleisterde bakstenen. Het pand kent verder stalen ramen en een plat dak. Het bouwwerk was in 1932 gereed en ondervond veel weerstand van de Adviescommissie die zeer gekant was tegen deze 'witte dozen architectuur'. De bekende pedagoog Theo Thijssen had hier geen moeite mee en bracht in deze villa vaak zijn vakantie door. Een ander markant voorbeeld van het modernisme is het door velen verfoeide voetgangersgebied dat gebouwd is op de plek waar ooit het voormalige station van Bergen stond. Het is in 1956 ontworpen door de bekende archi tecten Van de Broek en Bakema, die in Rotterdam na de oorlog het eerste voetgangersgebied van Europa in de zwaargehavende havenstad mochten bouwen: De Lijn baan. In Bergen ontwierpen zij een mini-Lijnbaancentrum op de plek waar Bello ooit stopte. De invloed van Le Corbusier in de vorm van een gebouw op pilotis, (beton nen kolommen) is duidelijk herkenbaar. Tot slot is er nog het N.H.A.D.O-garagegebouw met bovenwoningen (1931) aan de Prins Hendriklaan, ont worpen door D. Brouwer. De garage heeft een strakke gevel, stalen lintvensters en een plat dak. Op de begane grond is gebruikgemaakt van zwart en blauw geglazuurde tegels. Brouwer was ooit medewerker van Dudok, die onder andere de Rotterdamse Bijenkorf bouwde (1929). Postmodernisme (de tijd na het Modernisme) De reactie op het modernisme (met zijn afkeer voor het ornament) kon niet uitblijven. Daarnaast bleek de visie van Le Corbusier te idealistisch en stadswijken die vlak na de oorlog gebouwd waren, werden na 1975 weer afgebro ken. Het principe van de gescheiden functies van wonen, werken en recreëren bleek niet te voldoen. De Bijlmer, gebouwd volgens de uitgangspunten van Le Corbusier, werd gerenoveerd. Veel flats werden afgebroken. Ook in Alkmaar werden straten in Oud en Nieuw Overdie gesloopt. MARKANTE GEBOUWEN IN BERGEN Het huis van dokter Poot (1932) door M. Cijffers. Een mooi voorbeeld van het Nieuwe Bouwen (het modernisme) met stalen ramen, witgepleisterde muren en een plat dak. Het Plein (1956) ontworpen door Van den Broek en Bakema. De invloed van de modernist Le Corbusier in de vorm van betonnen kolommen is duidelijk zichtbaar in deze mini-Lijnbaan.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 23