Hier verrezen zeven vrijstaande, twee dubbele en twee driedubbele villa's. De enige voorwaarde was dat zij in de interieuren ruim gebruik zouden maken van Heystees tegels. Alle villa's werden tussen 1917 en 1918 gebouwd. De villa's hebben grotendeels grote rieten kappen met golvende lijnen, houten kozijnen, in elkaar grijpende dak lijsten en bakstenen gevels. Zij behoren tot de stijl die vanaf 1916 in het buitenland bekend werd onder de noemer van het expressionisme. De Ster (villa Meerhuizen) van architect C. Blaauw is een van de mooiste voorbeelden in Bergen van de Amster damse School. De plint van de villa is opgebouwd met ruwe baksteen, de bovenverdieping is gepotdekseld met inpandige balkons en het geheel wordt afgewerkt met een overhuivend rieten dak. Na de oplevering heeft de schilder Henri le Fauconnier hier nog enige tijd gewoond. Het Nieuwe Bouwen/het Modernisme (1930-1970) Tegen het ornament en het expressionisme van de Amster damse School kwam verzet. In de eerste helft van de 20ste eeuw was er een groep architecten die streefde naar een fundamenteel nieuwe architectuur, die de veranderende tijdgeest moest reflecteren. Het waren de architecten van het Nieuwe Bouwen. Enerzijds vanwege de economische crisis waarin men zich bevond en anderzijds vanwege pure smaak, streefden deze architecten naar een heldere constructie en eerlijk materiaalgebruik. Licht, lucht en ruimte waren de idealen. En dit principe moest gerealiseerd worden met nieuwe materialen als glas, staal en beton. Het resultaat was een vaak witte, ornamentloze architec tuur met platte daken. Het bekendste voorbeeld hiervan is natuurlijk Villa Savoy van Le Corbusier in Poissy en Unité d' Habitation in Marseille; een flat die model heeft gestaan voor de naoorlogse tuinstad. Bergen kent een paar mooie voorbeelden van het Nieuwe Bouwen. In de Dorpsstraat 30 staat het huis van dokter Poot, gebouwd in 1932 door Majella Cijffers. De bakstenen zijn wit gepleisterd, wit is immers de kleur van het moder nisme. Het pand heeft verder stalen vensters en een plat dak dat fungeerde als de vijfde wand. In het trappenhuis vinden we een glas-in-loodvenster van Matthieu Wiegman. De restauratie die vrij lang heeft geduurd en in 2005 gereedkwam, is uitgevoerd door Wessel de Jonge, die ook verantwoordelijk was voor de restauratie van de Van Nellefabriek in Rotterdam: een ander voorbeeld van het Nieuwe Bouwen. Majella Cijffers heeft eveneens zijn eigen woonhuis gebouwd aan de Komlaan 47. De villa is opgetrokken uit De Ster (villa Meerhuizen 1917) door C. Blaauw in de stijl van de Amsterdamse School met een rieten dak, gepotdekselde planken en een bakstenen onderkant.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 22