boden.We hebben nog veel herinneringen aan het trammetje Bello, waarmee we naar Bergen aan Zee reden via de Sparren laan en De Franschman. Of aan Het Huis met de Pilaren, begonnen door een echtpaar met een roodharige dochter die het toen geheel onbekende aardbeienijs verkocht via een deur met een luik vanuit het huis links van het huidige restaurant. Wanneer Bello juist was aangekomen in het dorp, stond er vaak een lange rij. Ik herinner me nu opeens dat ook in de melkwinkel van Meyer in Bergen aan Zee heerlijk advocaatijs werd verkocht, iets heel bijzonders in die tijd. In de Jan Jacoblaan gingen we heel vroeger melk halen in een klein winkeltje halverwege de laan, schuin tegenover een vis winkel. Deze winkel werd eerst door twee broers gerund en later door een echtpaar, dat ook vis verkocht op de zaterdag- markt aan de Karei de Grotelaan. 's Morgens vroeg ging ik altijd op de fiets boodschappen doen, onder andere bij bakkerij Zweep, die zaterdags heerlijke maanzaadcroissants verkocht en waar we bediend werden door een damestweeling. Op weer zo'n ochtend, fietsend langs de Loudelsweg, zag ik de vlammen uit het dak van het klooster komen. Snel heb ik mijn fototoestel gehaald en onder geluid van de brandweersirenes, maakte ik de eerste foto's. Eveneens herinner ik mij de dichter Adriaan Roland Holst, die altijd door het dorp fietste met zijn wandelstok vastge klemd aan de voorvork van zijn fiets. Hij zat eerst bij De Rustende Jager en later in de rechterhoek van het terras van Het Huis met de Pilaren, meestal in gezelschap van een jongedame. Vakantiewerk - mijn grote liefde Ik heb veel aquarellen gemaakt van Bergen; kunsthandelaar Hopman kocht er altijd wel een paar die hij mooi ingelijst in zijn etalage hing. Het huis van Roland Holst aan de Nesdijk en Het Huis met de Pilaren schilderde ik zelfs tweemaal. Van de Ruïnekerk heb ik ontelbare tekeningen en aquarellen gemaakt, evenals van vele landhuizen aan het Van Reenen- park, de Hertenkamp, de Rondelaan, de Kastanjelaan, het Nachtegalenlaantje en ook van die prachtige boerderij aan de Sluislaan. Van het grote landhuis Wilgenborg van de heer Honig aan de Voert heb ik ook de achterkant geschilderd vanuit de grote tuin met het zwembad, waar verschillende kraanvogels liepen. Op een dag zat ik daar de oprijlaan te schilderen toen eerst de huishoudster en later nog een tuinman kwam kijken. Zij hadden dit blijkbaar aan de heer Honig verteld, want later mocht mijn vrouw verder komen om mijn aquarel te laten zien. Hij vond hem mooi en wilde ook de achterkant van het huis geschilderd hebben. Hij was de oprichter en eigenaar van de bekende soepenfabriek in de Zaanstreek. Een man van weinig woorden; streng zei hij dan ook:Hier gaan zitten en vanuit die richting maken'Weg was hij. Op een gegeven moment ging de heer Honig zwemmen, en opeens stond hij in zijn natte zwembroek naast mij en kon ik de aquarel, die bijna klaar was, nog net op tijd behoeden tegen een waterhoos van zijn kletsnatte lichaam. Aan het eind van de vakantie troffen we de huishoudster nog eens in het dorp. Hij wilde er nog een, vertelde ze. Het jaar daarop heb ik er toen nog een paar gemaakt. Later mochten we ze eens zien. Hij had er vier aquarellen van mij hangen, mooi ingelijst in een lange gang. Met mijn ouders gingen we vroeger wel eens naar het openluchttheater achter Duinvermaak, dat later in onbruik geraakte; achter in de theetuin kwamen vaak orkestjes spelen. Ook stonden er in de theetuin veel speeltoestellen, waar je als kind van kon genieten. Toen stonden er daar waar nu de parkeerplaats is, de paarden van de mensen die wat gebruikten in het theehuis. Het is nu al jaren een pannenkoek- en pizza restaurant. Het kan verkeren. Eens zat ik te werken naast het atelier De Vlerken van Charley Toorop aan de Buerweg toen er een auto stopte. Een man deed het raampje open en vroeg:Laat eens zien Mijn vrouw, die mij altijd trouw vergezelde, liet het hem zien. Eerst zei ik:Hij is nog niet af.' Hij weer:Komt wel goed.' En meteen daarna:VerkochtHebt u nog meer bij uV En ja, we namen altijd wel wat mee. De veertig werken die ik hem liet zien, wilde hij allemaal hebben. We moesten ons dan en dan melden in het Parkhotel. Om het verhaal kort te maken: het bleek te gaan om de heer Nuyens. Een enthousiasteling als het ging om kunst, een zakenman in bloemen, waarover hij ook met geestdrift vertelde. Maar het ging allemaal niet door, want zijn zoon vertelde later dat hij zolders vol had met tekeningen, waterverven en olieverven. Er kon echt niets HERINNERINGEN VAN EEN VASTE VAKANTIEGANGER De villa Wilgenborg van de familie Honig aan de Voert. Het Vredeskerkje in Bergen aan Zee.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 15