G. de Wit Herinneringen van een vaste vakantieganger Een brief met onderstaand verhaal belandde in eerste instantie in de brievenbus van de ledenadmini stratie van de HVB. Herman Gelens vroeg daarop aan de leden van Histon of een van ons er iets mee wilde doen omdat hij er een artikel inzag voor de Bergense Kroniek. Daar ik mij al jaren had afgevraagd hoe het de maker van de aquarel van ons huis, destijds aan de Nesdijk, zou zijn vergaan, bood ik aan ermee aan de slag te willen gaan. Vele lange brieven met steeds nieuwe herinneringen volgden en uiteindelijk ontving ik in december 2010 ook enkele foto's van het werk van de heer G. de Wit. Uit dit alles heb ik onderstaand verhaal samengesteld, waarbij ik getracht heb de authenticiteit te bewaren. Mijn ouders kwamen met ons als gezin al voor de oorlog in Bergen. Elke keer in de maand augustus omdat mijn vader bij het onderwijs was. De reis van Rotterdam naar Bergen was toen nog een hele onderneming. Eerst reden we met de tram naar station Delftse Poort, waar we op de trein naar Haarlem stapten. Van daar gingen we met de trein naar Uitgeest om over te stappen op de trein naar Alkmaar. Daar dachten we: hoera, we zijn er. Maar nee, in Alkmaar moesten we met onze koffers sjouwen naar het in de verte liggende perron waar langs Bello stond. Maar dan volgde een prachtig ritje, langs het Noordhollands Kanaal via Koedijk naar Bergen, als troost voor alle manoeuvres. Wij kwamen eerst op de Geestweg 2 bij de familie Pietersen. In het huis ernaast, met het puntige dak op de hoek van de Loudelsweg, woonde een rijke Amerikaan. Een klein heertje. Ik zie hem nog lopen in zijn driedelig pak, keurig met een wandelstok. We noemden hem de lilliputter. 's Morgens vroeg werden we altijd gewekt door de brood machines van bakker Leijen, onze buurman, een zeer lange gestalte. Onze groente haalden we bij het echtpaar Vrasdonk. Mijn vader, een rasschaker, vroeg aan mij om een karton voor de ramen te zetten met erop 'Schakers gevraagd'. Een dag later meldde zich al iemand aan de Geestweg: de rech tenstudent Wim Gootjes. Hij bleek de schaakkampioen van Bergen te zijn. Vlak daarna kwam de heer Piet Seewald, die de kampioen van Noord-Holland bleek te zijn. Jarenlang kwamen ze met mijn vader schaken. Wim Gootjes kwam ook altijd op het strand in Bergen aan Zee met mijn vader spelen. Hij zat dan in de schaduw naast de tent die wij elk jaar met de rest van de bagage met Van Gendt en Loos vanuit Rotter dam opstuurden. Vaak stond er wat wind en dan blies Wim Gootjes - ik zie het nog voor me - regelmatig het zand van f "iörj i MARIA SMOOK-KRIKKE Reeds als dertienjarige was Gerry de Wit bedreven in het portrettekenen, getuige deze tekening van koningin Juliana met de pasgeboren prinses Beatrix, 1938. Het huis aan de Nesdijk, waar mevrouw De Wit in 1975 aanbelde met de vraag of de eigenaren een aquarel van hun huis wilden kopen, opdat haar altijd schilderende echtgenoot weer verf en papier zou kunnen kopen.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 13