Oorlog Het uitbreken van de oorlog met Duitsland op 10 mei 1940 heeft vooralsnog weinig gevolgen voor de zuivelproductie. Wel moeten allerlei ontheffingen worden aangevraagd om er voor te zorgen dat het melktransport ongehinderd door gang kan vinden. Maar na verloop van tijd doet de invloed van de oorlog zich toch gelden en daalt de productie met zo'n 40%. Ook wordt de heer Miltenburg verplicht een bijdrage te leveren aan de Winterhulp Nederland. Dat gaat niet van harte, maar heeft wel tot gevolg dat de fabriek niet hoeft te sluiten. De kaaszolder biedt in die periode plaats aan verschillende on derduikers. Vanzelfsprekend kan ook de naam Wilhelmina niet meer door de beugel, in plaats daarvan heet het nu: Zuivelfabriek en melkinrichting J.E. Miltenburg. Al met al heeft de fabriek de oorlog uiteindelijk goed door staan en wordt na 1945 de bedrijvigheid haast als vanouds. Op 2 februari 1946 dient de heer Miltenburg een (her nieuwde?) aanvraag in voor een vergunning ingevolge de Hinderwet, voor een zuivelfabriek annex melkinrichting. Schaalvergroting Ondanks de hervatte bedrijvigheid staat het voortbestaan van de Wilhelmina op losse schroeven. Ook bij zuivelfa brieken geldt uiteindelijk het recht van de sterkste, en het wordt gaandeweg duidelijk dat de Wilhelmina het in de toekomst niet op eigen kracht zal redden. Daarom wordt de zuivelfabriek Wilhelmina in 1947 overgenomen door de Coöperatieve Zuivelfabriek Neerlandia te Stompetoren. De productie en het personeel zullen op termijn overgaan naar Stompetoren. Niet alle medewerkers verhuizen mee. Als op 25 januari 1948 de heer J.E. Miltenburg overlijdt, is dat een grote slag voor de Berger gemeenschap. Behalve als directeur van de zuivelfabriek heeft Miltenburg ook grote verdiensten gehad voor het gemeentebestuur van Bergen als raadslid en later als wethouder. Daarnaast zit hij in tal van besturen en organisaties, zodat zijn verscheiden een gevoe lig verlies voor ons dorp betekent. Het begin van het eind Door de al genoemde overname van de Wilhelmina komt de productie in de zuivelfabriek na enkele jaren stil te liggen. De weduwe Miltenburg-Blauwhof ziet zich in juni 1950 genoodzaakt bij het gemeentebestuur een aanvraag in te dienen voor het demonteren van de bestaande inrichting als zuivelfabriek en het veranderen daarvan in markiezen- fabriek. Zij heeft het gebouw met die bedoeling verhuurd aan de firma Bonzet uit Amsterdam. Een eventuele verkoop van het gebouw is nog niet mogelijk vanwege de lopende erfpacht. Uiteindelijk komt dit er wel van als in 1955 gebouwen en terrein worden verkocht aan de firma Anema. Deze firma richt de voormalige zuivel- en markiezenfabriek in als auto sloperij. Vooral vrachtauto's worden hierheen overgebracht, gedemonteerd en klaargemaakt voor export naar allerlei landen. Deze bedrijfsactiviteit heeft geduurd tot in 1988; in dat jaar maakt de Bergense firma L. Koopman met het slopen van de gebouwen een eind aan de geschiedenis van de zuivelfabriek Wilhelmina. Het artikel is gebaseerd op documentatiemateriaal van Jaap Veldt. De foto's en afbeeldingen komen uit zijn verzameling. Na de oorlog kwam er weer een auto, een Bedford met achter het stuur Jaap Rood. Het einde van de zuivelfabriek Wilhelmina.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 12