...een in volle werking zijnde Stoomzuivelfabriek annex Melkinrichting, voor veel uitbreiding vatbaar. Gunstige ligging. Verwerkte hoeveelheid melk per jaar og. VU Mill. L. melkcontracten tot Mei 1914 voorhanden Voor 12.000,- wordt Gerbrand Vis met zijn zuivelmaat- schappij De Kroon uit Zaandijk koper en op 18 november 1913 vindt de feitelijke overdracht plaats. De nieuwe eige naar laat in 1914 een nieuw ketelhuis met machinekamer bouwen, terwijl ook de kaasmakerij wordt uitgebreid. Vervolgens brengt de heer A. Merens Azn als secretaris commissaris op 18 oktober 1914 een uitgebreid financieel rapport uit over de treurige gang van zaken, die tot liqui datie c.q. verkoop heeft geleid. Daarin komt onder meer naar voren dat een verkeerd systeem van boekhouding is toegepast en er aanvankelijk verschil van opvatting bestond tussen directeur en commissarissen over het toekomstbeeld. Met de komst van de nieuwe eigenaar is de commerciële leiding in andere handen overgegaan en de kaasproductie aanzienlijk vergroot. Toch ondervindt ook Wilhelmina de negatieve gevolgen van de Eerste Wereldoorlog en is het filiaal in Alkmaar per 1 augustus jl. gesloten. Het rapport van Merens eindigt met citaten als:en is niets my onaange namer dan te moeten constateren, dat geen enkele verwach ting is uitgekomen en geen enkel doel werd bereikt, terwyl verliezen werden vergroot of geleden door ons allen, die toch zonder uitzondering het goede hebben gewild. Mijzelf heeft dit tydperk veel hopelooze en tydroovende arbeid gekost, terwyl het my niets dan moeilykheden gebracht heeft...' Kortom, een weinig vrolijke terugblik, die voor de toekomst doet vrezen. En over die nabije toekomst zijn geen gegevens bekend. In het Noord-Hollands archief te Haarlem bevinden zich ar chiefstukken over de N.V. Stoomzuivelfabriek Wilhelmina te Bergen van 1911 tot en met 1915. Over hoe die toekomst er daarna met de nieuwe eigenaar Vis heeft uitgezien is dus niet bekend. De R.K. Boerenbond Over de periode 1920-1923 bestaat eveneens weinig infor matie. Er is een groep katholieke boeren die voor de ver werking van hun melk een coöperatie oprichten, genaamd R.K. Boerenbond. Directeur is Jacob de Koning, met als bestuursleden o.a. Jan Apeldoorn en pastoor E.P. Rengs. In 1922 wordt directeur De Koning ontslagen, omdat hij uit nood melk had ingekocht bij protestantse boeren. Jacob de Koning wordt daarna boer aan de Voert. Uiteindelijk is de fabriek niet rendabel door een tekort aan 'protestantse' melk, waardoor in 1923 wordt besloten de melkfabriek Wilhelmina in het openbaar te verkopen. Dit gebeurt op 26 mei en 2 juni 1923 bij opbod en afslag ten overstaan van notaris F.W.A. van Riet uit Bergen. Een nieuwe toekomst Kopers zijn de heren J.E. Miltenburg, zuiveltechnicus uit Alkmaar en J.J. Blauwhof, veehouder uit Amsterdam, die voor een bedrag van 12.500,- eigenaar zijn geworden van de fabriek. In de Staatscourant van 8 november 1923 verschijnt de aankondiging van de oprichting van de Naamlooze Ven nootschap Maatschappij tot Exploitatie van de Melkinrich ting en Stoomzuivelfabriek Wilhelmina te Bergen. Volgens de inschrijving bij de Kamer van Koophandel te Alkmaar treden zowel Miltenburg als Blauwhof op als directeur van de nieuwe NV. Met voortvarendheid worden de zaken nu aan gepakt, met als uiteindelijk resultaat een rendabel bedrijf. Er wordt winst gemaakt! De boeren uit Bergen en De Egmon- den leveren maar al te graag hun melk aan de Wilhelmina, die betaalt !4 cent per liter méér dan andere melkfabrieken. Blauwhof vertrekt in 1929 als directeur van de Wilhelmina. Van bergaf- naar bergopwaarts Ondanks de crisis van de jaren 30 van de vorige eeuw breken voor de zuivelfabriek Wilhelmina goede tijden aan. Er zijn gemiddeld 15 tot 17 medewerkers werkzaam en er worden volop kaas- en zuivelproducten geleverd. Zo worden er De winkel van Arie Oukes in de Stationsstraat omstreeks 1917, depothouder van de zuivelfabriek. In de deuropening Arie Oukes en zijn vrouw. J. de Koning, directeur van de coöperatie R.K. Boerenbond.

Bergense kroniek | 2012 | | pagina 10