O r S11 -ZtycJi De Kes naamgeving is later, misschien op historische gronden, door opvolgers eraan gegeven. Na zijn verscheiden in 1827 erft zijn oudste zoon Jan de woning met erf en het noordelijk gelegen weilandje. Tussen 1827 en 1868 staat hij als eigenaar bij het kadaster genoteerd. Niet als voerman, maar als arbeider! Negen jaar voor zijn dood verkoopt Jan Keeltjes het huis aan Johannes Rose. Jan sterft zelf in de Kerkbuurt in 1877. De naam Keeltjes ver dwijnt daarmee uit Bergen, maar de naam 't Veerhuis voert zeker terug naar de bekendste 'schuitvaarder' die er woonde, Willem Keeltjes. Latere eigenaren en bewoners Johannes Rose, van Duitse afkomst, was koopman. Wat hij kocht en verkocht was niet helemaal duidelijk, maar hij was zeker analfabeet: met een kruisje en onder getuigenis van de secretaris Pieter Blaauboer en Bernard Felsmeijer (grof- en hoefsmid), werd het koopcontract ondertekend. De koopprijs bedroeg 350 gulden. In april 1871 verkoopt Rose het pand aan Nicolaas Caarls, koekbakker uit Schagen, voor de prijs van 400 gulden (een goede prijs voor die jaren). Nicolaas (Klaas) Caarls is met zijn vrouw Helena Maria de Pater in het pand een tapperij begonnen. Als in 1878 Catharina, een dochter van Nico laas Caarls trouwt, wordt voor het eerst gesproken in de huwelijksakte over de dochter van de kastelein van Het Berger Veerhuis. Tussen 1871 en 1878 heeft Nicolaas dus die naam aan zijn tapperij gegeven. Bij de aanvraag voor een drankvergunning in 1881 noemt Nicolaas zijn etablissement Herberg Het Berger Veerhuis, hetgeen impliceert dat er ook overnacht en gegeten kon worden, al zijn daar geen verdere aanwijzingen voor gevonden. Uit een opgave aan de gemeente Bergen blijkt dat Nicolaas Caarls een omzet van 50 liter jenever per jaar had. Aan deze verkoop heeft hij vast geen broodwinning gehad. Maar het is niet bekend of Nicolaas Caarls zelfstandig het vak van koek- en banketbakker in Bergen nog uitgeoefend heeft. In 1892 overleed Helena Maria. Nicolaas was toen 75 jaar oud, maar werd in haar overlijdensakte nog steeds genoemd als kastelein. In dat jaar werd een akte voor de verdeling van de nalatenschap opgemaakt, waarbij de zoon Leonardus als gemachtigde optreedt voor zijn broers en zusters. Nicolaas bleek buiten zijn woning met erf nog een flink aantal weilanden vergaard te hebben. De bedoeling was alles bij opbod en afslag te verkopen, maar uit de verkoopakte blijkt dat Pieter Bruin het hele bezit van de familie Caarls gekocht heeft voor 2005 gulden. Niet alle bezitters van woningen zijn ook bewoners c.q. uitbaters: zo ging dat ook met de eigenaren van Het Veer- O z O Detail kaart van Blaeu (1662)

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 6