i termen gebruikt als opgetrokken tot trekgeld: 5 gulden'. Ingetrokken bij Thijs Dekker om 86 gulden Dit is bij veilingen van huizen nog steeds gebruikelijk. De reden van de verkoop was het overlijden van de eigenaresse, de we duwe Guurtje Kok. Zij liet minderjarige kinderen achter. De weesmeesters besloten het huis te verkopen ten behoeve van de achterblijvende weeskinderen. Daartoe werden in januari 1794 Cornelis Rondhout en Cornelis Kager ge machtigd om voor de minderjarige kinderen van Guurtje Kok de zaken te regelen na het overlijden van hun moeder. De verkoopprijs van het huis bedroeg 100 gulden. De ko per van het huis van Guurtje Kok was Thijs Dekker uit Limmen, hij verkreeg het huis dus voor een koopje ver geleken met de eerdere koopprijs van 202 gulden in 1754. Over hem is weinig bekend. Borg voor de betaling stond onder meer Teunis van Westerop, 'Schuytvaarder' in Ber gen. In 1795 wordt Teunis genoemd in de dorpsrekening als vervoerder van 'vragten' voor de gemeente. 'Veerman' Willem Keeltjes Op zoek naar de relatie tussen de naam Veerhuis en de functie van zijn bewoners stuiten we verder op Willem Keeltjes. Hij is afkomstig uit het waterrijke Langedijk en vestigt zich in 1796 als 26-jarige in het huis, dat later het Veerhuis wordt genoemd. In 1798 trouwt hij met Antje Zwart. Eveneens uit de Langendijk afkomstig. Hij is 30 jaar, alsWillem Keeltjes woonende alhier op Oost dorp' in 1800 van Thijs Dekker uit Limmen koopt 'een Huismanswooning en Erve, staande ende leggende alhier op Oostdorp groot voetstoots 60 roeden, helend een voetpad ten oosten, de weg ten zuiden, an du Tour ten westen' en inclu sief het kleine graslandje 'ten noorden'. In de stukken wordt Willem Keeltjes al aangeduid als 'schipper met een schuyt'. De koopprijs bedraagt 350 gulden. Het huis ligt op een strategische plek voor een vervoerder, zowel via de weg als over het water: vlak bij Het Veerhuis eindigen de Wester en Ooster Veersloot en de paden en wegen komen als de spandraden van een web bij het huis te zamen. Volgens een opgave van goederen van ingezetenen te Ber gen in 1803 is Keeltjes in het bezit van één paard en in 1806 heeft hij al 'twee paarden en een koey'. Hij is dan eigenaar van enkele stukken grond in de Sluyspolder, tegen de ringvaart aan en dus gemakkelijk per boot bereikbaar. De stukken land dienen kennelijk als weiland. Bij verkoop van het huis na zijn dood mag de verkopende partij 'tot mei beschikken over het hooy in de barg'l In 1806 was een koe 50 gulden en een paard 33 gulden waard. Samen met de op pervlakte land moet hij daarover 'schot en lot' (belasting) betalen als vervulling van zijn burgerplicht. Ook komt Willem Keeltjes tussen 1800 en 1806 regelmatig voor in de dorpsrekeningen van de Heerlijkheid 'als schipper dieper schuyt lasten vervoerde' Op 7 december 1796 wordt hij officieel als gemeentelijk 'schuytvaarder benoemd. Hij zal zijn vrachten vervoerd hebben tussen Bergen en Alkmaar/Egmond. Het is aan nemelijk dat Willem Keeltjes zijn paarden gebruikt om de schuit voort te trekken. De Bergerringvaart is bochtig en dus ongeschikt voor zeiltractie. Er is sprake van een 'jagt- pad'. Bovendien was de route over land naar Alkmaar in de regentijd vaak onbegaanbaar. Pas toen door verharding met schelpen de Meerweg tot Schulpweg was verheven, werd het wegtransport belangrijker. In de twintiger jaren van de 19de eeuw staat Keeltjes als enige in Bergen te boek als 'voerman'In 1827 staat hij in het Register van Ingezetenen genoemd als 'vragtrijder'. Ofschoon de huismanswoning 'op het veer stond' in de buurt van), blijkt uit niets dat Willem Keeltjes het pand reeds 't Veerhuis noemde. Die Als de vingers van een hand staken uitlopers van de haakwal in het waddengebied (uit: Dijker/dichters, uitgave van Landschapsbeheer Noord- Holland en de Historische Vereniging Bergen NH). Hoog en droog, water is in geen velden of wegen te bekennen, staat daar een huis annex café met de naam Het Berger Veerhuis (foto: Kees van der Hoek). 1 Evendijk, ca. 1235 9 2 Zeugdijk, ca. 12e eeuw 10 3 Groenedijk, ca. 1235 4 Klaassendijk, ca. 1250 A 5 Hooidijk, ca. 12e eeuw B 6 Kerkedijk, laat 12e eeuw C 7 Oosterdijk, ca. 1250 D 8 Zakedijkje, laat 12e eeuw Wiertdijkje-Nesdijk, laat 12e eeuw Dijk Alkmaar-Bergen, ca. 1212 Oudburg Westdorp Oostdorp Zanegeest de Kerkbuurt (Bergen)

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 5