Een veerhuis zonder water in Bergen Het is 'nieuwsgierigheid op het eerste gezicht' geweest. Hoog en droog, water is in geen velden of wegen te bekennen, staat daar een huis annex café met de naam Het Berger Veerhuis. Zoiets treft de onderzoeker: Hoe kan dat? Was Het Berger Veerhuis een doodgewone kroeg met een fantasienaam of was het van oorsprong inderdaad een veerhuis of opvolger daarvan waar vermoeide reizigers op weg naar Bergen zich konden laven? Met dit artikel wordt getracht enige duidelijkheid te verschaffen. Haakwal Een historische belichting van het Veerhuis kan niet zonder een kleine uitstap naar het ontstaan van Bergen zelf. De geologie van het gebied Bergen begint 6000 jaar geleden bij het ontstaan van de haakwal langs het Bergergat. Deze liep van west naar oost, haaks op de bestaande duinenrij. De haakwal was niet meer dan een aaneengeschakelde serie zandplaten waarop zich duintjes vormden. Na de sluiting van het Bergergat door een rij jonge duinen van zuid naar noord ontstond achter die rij duinen een waddengebied met als entree vanaf zee de Rekere, een zee gat waar nu de Hondsbossche Zeewering ligt. In dat wad dengebied bleven de genoemde zandplaten van de haakwal ook bij hoogwater droog. Nu bevinden zich daarop de vier eerste woonkernen van Bergen: Oostdorp, Westdorp, Oudburg en Zanegeest. Veerhuis aan een Lijtweg Als de vingers van een hand staken uitlopers van de haak wal in het waddengebied, omzoomd door het water dat met eb en vloed via de Rekere binnenstroomde. Een van die uitlopers is de huidige Oude Bergerweg die naar de Ooster en Westerveersloot afliep richting Bergermeer. Rekening houdend met het feit dat veel goederenvervoer aanvankelijk over het water plaatsvond, is het niet zo vreemd dat aan de rand van het water, maar dan toch hoog en droog, van het begin af aan een huis heeft gestaan met de functie van Veerhuis'. Hiermee wordt een huis bedoeld van waaruit goederen- en/of personenvervoer over het wa ter door de bewoner wordt georganiseerd. Voor het gemak wordt de bewoner Veerman' genoemd. Op de kaart van Blaeu zijn langs de Oosterveersloot paden aangegeven; de weg langs het Veerhuis heette aanvankelijk niet voor niets 'Lijtweg', een weg 'waarlangs men gaat'. Koopaktes We vinden pas in 1754 aanwijzingen voor het bestaan van ons Veerhuis in een koopakte, als door Jacob Cornelis Henneman een huis in Oostdorp wordt verkocht aan Jan Janszoon Kuyper de Jongh met de omschrijving: 'een Huys en Erve in den Banne van Oostdorp met al daaraan hand en nagelvast verbonden is.De plek waar het huis stond wordt als volgt omschreven: vooruit helend by den Heren weg ten Zuijden, het voetpad ten Oosten en Jan Geersber- gen ten Westen.Exact de plaats waar nu Het Berger Veer huis staat! De cooppenninge bedroegen 202 gulden. In 1760 verkoopt Trijntje Cornelis, zelf Wonende op 't Veer', het huis met dezelfde omschrijving als boven! Met 'Op 't Veer' wordt ook het gebied rond de Ooster- en Wes terveersloot bedoeld. Het is dus niet zeker of Trijntje Cor nelis zelf in het verkochte huis woonde. Bekend is wel dat in 1767 Jan Janszoon Kuyper een weduwe Trijntje Cornelis heeft als 'huysvrouw'Dit wordt duidelijk als in 1767 deze Trijntje Cornelis, geassisteerd door haar man Jan Janszoon Kuyper, een hypotheek op een huis neemt met dezelfde omschrijving voor een bedrag van 300 Carolij gulden. In 1768 overlijdt Trijntje Cornelis waarna Jan Kuyper in 1769 hertrouwt met Guurtje Kok. Jan Kuyper overlijdt in 1776 door een val van de as van de Sluismolen. Door deze noodlottige val wordt Guurtje Kok, de tweede vrouw van Jan Kuyper weduwe. Veiling In 1794 werd een huis in Oostdorp bij veiling verkocht aan de hoogstbiedende. De plek werd als volgt omschre ven: 'Een Huys en Erve, Staande ende Leggende alhier Op Oostdorp, groot Voetstoots 60 roeden, belent het voetpad ten Oosten, de Weg ten zuiden en Jan Krom ten Noor den.' Dit is dus weer hetzelfde huis. Bij de veiling werden KEES VAN DER HOEK EN ROEL KUIPER

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 4