Hilde van der Laan Een schilderachtige vrouw is Hilde van der Laan geweest. Zij is in de periode 1970-1990 een groot aantal jaren secretaris (of zoals zij zelf consequent schreef: secretaresse) geweest. In haar werkzame leven was zij lerares handwer ken en handenarbeid, voornamelijk aan de mms aan de Rondelaan. Zij hield de touwtjes strak in handen en communiceerde het liefst per brief (ook met haar medebestuursleden), waarvan vele nu nog het lezen waard zijn. Opmerkelijk is dat zij meerdere keren in haar brieven schreef dat het bij voorkomende problemen toch veel eenvoudiger is om even te telefoneren. Zelf deed zij dat klaarblijkelijk ook niet. Af en toe ontving zij ook kritische briefjes van de leden, die zij las en beoordeelde. En als zij meende dat de kritiek niet terecht was, retourneerde zij het schrijven aan de afzender met de mededeling dat het maar als nooit geschreven moest worden beschouwd. Zij hield nauwkeurig bij dat bij overlijden van leden de één niet meer postume waardering kreeg dan de ander en hierover schreef zij dan, door hedendaagse ogen gezien, hilarische epistels. De tijdschriften die door het leesgezelschap circuleerden, werden opgeborgen in mappen die, natuurlijk in verband met slijtage, zo nu en dan vervangen moesten worden. Een aantal vrouwelijke lezers werd bij haar thuis uitgenodigd en dan werden er nieuwe mappen gemaakt. Zij schreef een uitgebreide handleiding, voorzien van duidelijke 'bouw tekeningen', zodat niets aan het toeval werd overgelaten. Ook de gebruikte materialen werden duidelijk in 'het bestek' vermeld en zo togen de dames dan aan het werk. Het was kennelijk erg geanimeerd, blijkens de vele bedank briefjes die zij na gedane arbeid ontving en zorgvuldig in het archief stopte! Soms kwam het voor dat een tijdschrift uit de map bij een lezer zoekraakte, wat de nalatige lezer op een niet mis te verstane wijze onder de neus werd gewre ven. Indien mogelijk moest het vermiste tijdschrift op eigen kosten worden vervangen, wat natuurlijk lang niet altijd mogelijk was. En als het tijdschrift alsnog boven water kwam, moest dit door de lezer weer worden ingevoegd in de juiste map! In 1993 werd Hilde 90 jaar, vele mensen werden uitgeno digd voor een ontvangst in het Witte Huis waarbij zij sti puleerde, dat het feest om 19.00 uur afgelopen moest zijn. In 1998 is zij, 95 jaar oud, overleden. wordt het drie jaar later weer verkocht voor 425,-. In 1986 wordt het 75-jarig bestaan gevierd en een jaar later houdt men een tijdschriften-enquête, waar als favoriete tijdschriften uit de bus komen: Apollo, Antiek, Audubon, National Geografie, Merian, Prana en Tableau. Een aantal van deze bladen zit nog steeds in de portefeuille. Vanwege een grote lezersuittocht wordt in 1989 een huis- aan-huis-ledenwerfcampagne gehouden. Dat levert zes nieuwe lezers op. Onder Ons nu Tot op de dag van vandaag, 100 jaar na de oprichting, rouleren de tijdschriften - nu in moderne plastic koffertjes - 'Onder Ons' in Bergen (met enkele leden in Alkmaar). Het huidige bestuur, onder voorzitterschap van Jaap Schoen, is vol enthousiasme begonnen aan de tweede eeuw van het gezelschap. Er zijn 26 leden die over een keur aan tijdschriften - geen boeken meer - kunnen beschikken. Er zijn abonnementen op o.a. het Archeologisch TijdschriftBres, EOS, Filosofie Magazine, Geschiedenis Magazine, Historisch Nieuwsblad, Hollands Maandblad, Kunstbeeld, Merian, Monumenten, National Geographic, Ons Amsterdam, Onze Taal, De Parelduiker, Passionate, Prana, Tableau, Natuur wetenschap en Techniek, en het Museumtijdschrift. De contributie voor dit grote aanbod bedraagt 55,- per jaar en op de jaarvergadering kunnen de oude jaargangen worden gekocht, meestal voor een fractie van de abonnementskosten. Belangstellenden voor het lidmaatschap van onze leeskring kunnen contact opnemen met de secretaris, Jan Oostveen. Net als 100 jaar geleden hebben we geen website. Op 5 november 2011 vierde het gezelschap haar 100-jarig bestaan met een feestelijke middag in de wintertuin van Frankenstate, opgeluisterd met muziek van het Bergense salonorkest Franje. Met dank aan Frits David Zeiler, met name voor zijn bijdrage aan de gegevens van de leden uit 1911. CD Z CD (foto: eigendom mevr. Van Werven) Bronnen: - Archief Onder Ons. - H. Gelens en B. v.d. Graaf, 'De familie Maschmeijer en Zuilenhof' In: Bergense Kroniek (2008), themanummer 7. - Letterkundig lexicon voor de neerlandistiek (www.dbnl.org). - P. Vijn en F.D. Zeiler, 'Van Bonda naar Romeny: De Eerste Bergen- sche Boekhandel in 1928'. In: Bergense Kroniek(2010), nr. 2, p.14-16.

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 32