tegenstelling met de onderlinge verdeeldheid in de wereld, in volle vrede en eensgezindheid, alle punten (van de agendazouden afhandelen.' Voorgesteld werd om voor 1941 alleen Hollandse tijdschrif ten te nemen, met uitzondering van National Geographic Magazine, waarvan de inhoud strikt neutraal werd geacht. Ter vervanging van de buitenlandse tijdschriften werden onder meer Floralia Libelle, Maandblad voor Beeldende KunstCriterium, Maandblad voor Hedendaagse Muziek, Algemeen Nederlands Tijdschrift voor Wijsbegeerte en Psychologie en De Nieuwe Gids aangeschaft. Ook boeken als Hollands Glorie, De liefde tot zijn land is ieder aangebo ren, Sproken van Andersen en De Bouwkunst in ons Land werden ingelegd. Voor het houden van de vergadering moest vooraf toestem ming worden gevraagd aan het Duitse gezag. Over het al of niet aangeven van Onder Ons bij de Kultuurkamer ont stond enige discussie, vooral over de vraag of de vereniging beschouwd moest worden als een economische. De meer derheid bleek uiteindelijk voor aangeven, aldus de notulen van 2 november 1940. Uit de verslagen van de vergaderingen in 1941 en 1942 blijkt dat het steeds lastiger wordt om de portefeuille gevuld te houden: bladen worden verboden of tijdelijk geschorst door de bezetter en de levering gaat moeizaam. Begin 1943 worden de dan aanwezige tijdschriften, portefeuilles en boeken opgeslagen bij het bureau van Gemeentewerken, waarvan het lid de heer Roggeveen directeur was. De jaren na de oorlog In 1946 op 16 februari wordt na vier jaar weer voor het eerst in vrijheid vergaderd. De overledenen worden herdacht en met veel enthousiasme gaat men op de oude voet voort. Aanvankelijk is het oude leesniveau nog niet helemaal op peil met abonnementen op Libelle, Wereldkroniek, Elsevier en zelfs Panorama, maar dat is slechts een kwestie van tijd. In de jaren 50 kunnen 30 leden maar liefst 36 tijdschriften lezen bij een contributie van 15,-. Wel zijn er doorlopend problemen met de circulatie en de inhoud van de mappen. In de notulen van de jaarvergade ring van 1958 lezen we:Het buitenshuis plaatsen van de portefeuille wordt een riskante aangelegenheid; enkele tijd schriften zijn ontvreemd, ja zelfs een hele portefeuille. De deelnemers wordt gevraagd zich strikt aan de afspraken te houden. Een belangrijke bron van inkomsten is de veiling van de gelezen tijdschriften op de jaarvergaderingen. In de jaren 70 het hoogtepunt van de avond! De opbrengst dekt gemid deld 25% van de contributie-inkomsten. De contributie bedraagt tot 1970 20,- en loopt daarna wegens inflatie sterk op tot 75,- in 1982. Crisis Na het overlijden van voorzitter Struijk, die het leesgezelschap 26 jaar had geleid, wordt met een (opheffings)dreigbrief aan de leden op 30 november 1967 een bestuurscrisis aangekondigd. Diverse leden bieden afwisselend de helpende hand, maar het duurt nog tot 1971 voor er een werkelijk dagelijks bestuur wordt gevormd. De heer Kamp wordt de nieuwe voorzitter en mevrouw Van der Laan secretaresse/penningmeesteres. Mevrouw Van der Laan zal gedurende vele jaren een indrukwekkend stempel op het leesgezelschap drukken. Haar naam komt voor het eerst voor in de notulen van 1935. Woelige jaren Het laatste kwart van de vorige eeuw kenmerkt zich door sterke wisselingen in ledenaantal, maar vooral ook in voortdurende veranderingen in het tijdschriftenbestand. Sektarische groepjes proberen hun geschriften onder de aandacht van de lezers te brengen; een tijdschrift van Milieudefensie wordt enige tijd toegevoegd en er worden enkele proefexemplaren ingelegd van het nieuwe literaire tijdschrift Hollands Diep, hetgeen tot een verontruste ingezonden brief leidt. Er komt geen abonnement op het blad. De briefschrijfster vindt het blad niet geschikt voor Bergen maar meer iets voor het 'verdorven' Amsterdam. In 1980 wordt er, ondanks de benarde financiële positie, een opmerkelijke beslissing genomen: een driejarig abonnement op het Franse tijdschrift La Bibleeen kunstblad voor religieuze kunst voor het bedrag van 910,-. Gelukkig BERGENS LEESGEZELSCHAP ONDER ONS 100 JAAR! Hotel Kreb, interieur (foto: collectie Piet Mooij).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 31