Latere leden (1912 /1913/1914) zijn o.a. ds. F.W.J. van den Kieboom, de weduwe van C.S. Adama van Scheltema en mw. J. Zeiler-van Aaken. Deze laatste is de moeder van de bekende mr. Frits Zeiler (1915-2000), die tot op hoge leeftijd lid is geweest van Onder Ons. Tijdschriften en boeken in de eerste jaren In 1911 werd voor een bedrag van ƒ206,47 aan boeken, tijdschriften en portefeuilles gekocht, voor een groot deel bij v/h drukkerij Hermanus Coster in Alkmaar. Titels die genoemd worden zijn o.a.: De Vrouw, Friihlingsblumen, Revue Moderne, Nos Parisiennes en Jupes-culottes, Elsevier, Keizer Napoleon als mensch, Het Nieuwe Leven, Les dieux ont soifDe Jordaan van Is. Querido, Don Quichot (Cervantes) en Der Idiot (Dostojewski). In 1924 werd L'Illustration ingelegd. Dat was een typisch tijdschrift voor de beschaafde burgerstand. Liet bevatte goede reproducties van bekende kunstwerken - zowel Europese als oosterse. De leden beschikten dus gedurende ongeveer twee weken over een zeer gevarieerd aanbod van bladen en boeken, duidelijk bedoeld als bijdrage aan zicht op de (buitenlandse) wereld van die tijd. De uitgaven in de eerste jaren Voor de jaarvergaderingen van 1911 werd 1,50 zaalhuur aan hotel-restaurant Kreb betaald. Dit restaurant - tevens banketbakkerij - was gevestigd aan de Breelaan nummer 16 (huidige Rabobank). In 1920 was de zaalhuur 3,- en er werd ook voor 2,20 aan gebak genuttigd. In 1919 werd de contributie verhoogd tot 12,50 en was het ledental uitgebreid tot 24. De entree werd 2,50. Er was dat jaar een tekort van maar liefst 82,81. December 1922 was het saldo weer 11,77 positief. Opmerkelijk is de aantekening dat in 1923 bij Bruno Hanckel in Osnabrück twee romans werden gekocht voor respectievelijk 94.400 en 61.000 D-Mark. De tegenwaarde in guldens was 14,76. Relatie met de Eerste Bergensche Boekhandel De Eerste Bergensche Boekhandel (EBB) speelt een belangrijke rol in het bestaan van Onder Ons. De meeste abonnementen worden via de EBB afgesloten. Al in 1919 komt in het kasboek een bedrag van 16,30 voor drukwerk aan Bonda te Bergen voor. A.J. Bonda is de oprichter van de Eerste Bergensche Boekhandel. Hij overlijdt in 1928 op 53-jarige leeftijd en de boekhandel komt na een veiling in handen van het echtpaar Schrier, dat slechts korte tijd de boekhandel dreef. De geschiedenis van de EBB rond 1928 wordt uitvoerig behandeld in het artikel van Piet Vijn en Frits David Zeiler in de Bergense Kroniek van november 2010. In januari 1929 wordt voor een bedrag van 338,50 aan bladen en boeken gekocht bij J. Romeny, die dan eigenaar van de boekhandel is. In de jaren daarna worden steeds meer tijdschriften van de EBB betrokken. In 1959 wordt de boekhandel overgenomen door de heer M. Valeton, nu lid van Onder Ons. Hij heeft levendige herinneringen aan een aantal markante bestuursleden van de leeskring, die soms met onmogelijke eisen bij hem kwamen. Uit de jaren 70 en 80 herinnert hij zich nog de heer Willem Maschmeijer, docent klassieke talen en kleinzoon van de oprichter. Een later bestuurslid is mevrouw Van der Laan, die de eisen van de leeskring bij de heer Valeton neerlegde. Toch is de samenwerking tussen de EBB en Onder Ons altijd bijzonder goed gebleven. Sinds 1999 wordt de levering van de tijdschriften op bijzonder prettige wijze en in goed overleg verzorgd door de huidige eigenaren van de Eerste Bergensche Boekhandel, Karien Huibers en Thomas Swinkels. De jaren 30 In de periode 1930-1940 werd het aantal tijdschriften flink uitgebreid, met vooral buitenlandse bladen als Revue des deux Mondes, Nash, La petite Illustration, L'Art et les Artistes, Neue Rundschau en National Geographic Magazine. Er werd in die jaren een huishoudelijk reglement vastgesteld, waaraan streng de hand werd gehouden. Uit de keurige verslagen van mevrouw Gorter lezen we bij punt 6: 'Zodra er in een huis een besmettelijke ziekte heerst, moet de lezer hiervan kennis geven aan de administrateur; hij ontvangt de portefeuille dan tijdelijk niet. Wie zonder kennisgeving afwezig is op de jaarvergadering krijgt een boete van 1,-. Dit boetesysteem is in 2008 door het huidige bestuur afgeschaft. Er worden zogenaamde groepshoofden aangesteld die zorgen voor een regelmatige, gespreide inleg van tijdschriften. Ook werd enige tijd een ballotage voor nieuwe lezers ingesteld. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan in 1936 werd voor ongeveer 50, - aan kunstboekwerken gekocht die onder de lezers circuleerden. De oorlogsjaren Uit de notulen van de jaarvergadering van 2 november 1940: 'Hierna sprak de voorzitter over de, ook voor onze portefeuille, moeilijke omstandigheden die we doormaken, de hoop uit, sprekende, dat de leden van Onder Ons, in O z O Hotel Kreb aan de Breelaan (foto: collectie Piet Mooij).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 30