Bergens leesgezelschap Onder Ons 100 jaar! Inleiding Bij een leesgezelschap denkt men meestal aan een groepje mensen - tegenwoordig veelal vrouwen - die gezamenlijk boeken lezen en bespreken. Er bestaat een groot aantal leesgezelschappen in Nederland. De redacteur van het blad Boekdelen (speciaal gericht op leesgroepen), Frank Hockx, schat het aantal op 5000. Onder Ons is met haar 100 jaar een betrekkelijk jong gezelschap. In Alkmaar bestaat het leesgezelschap Leeslust baart Kunde al sinds 1793 en in Haarlem werd omstreeks 1795 een leeskring opgericht, maar die verdween weer in het midden van de 19de eeuw. Het portefeuille-leesgezelschap Onder Ons heeft echter een andere doelstelling en werkt volgens een oud systeem uit de 18de eeuw, zoals beschreven in het Letterkundig lexicon voor de neerlandistiek 'Leesgezelschap of leeskring: particuliere vereniging die zich ten doel stelt om uit de door de leden betaalde contributies en andere inkomsten boeken en tijdschriften aan te schaffen en deze onder de leden ter lezing te laten circuleren. Het lidmaatschap en de verplichtingen van de leden werden in wetten nader geregeld. Contributie, een boetestelsel en de uiteindelijke verkoop van de eerder aangeschafte boeken meestal aan de leden zelf) verschaften het geld voor nieuwe aankopen. De oorsprong van deze gezelschappen ligt in de tweede helft van de 18e eeuw toen ze over geheel Noordwest- Europa en de Verenigde Staten verspreid voorkwamen. Het lezen stond aanvankelijk centraal. Het ging toen nog om kleine, 10 tot 15 leden tellende leeskringen, die gevormd waren uit de hogere bourgeoisie en waarin teksten gelezen en geïnterpreteerd en voordrachten gehouden werden. Later worden deze gezelschappen groter (50 of meer ledenen ligt de nadruk minder op het sociale contact en het samen lezen van teksten, maar meer op de uitleenfunctie. Het ontstaan van de leesgezelschappen wordt over het algemeen gezien als een uitvloeisel van de verlichtingsdenkbeelden en het verlangen naar geestelijke en zedelijke ontwikkeling. Rond 1800 moeten er volgens Buijnsters ongeveer 300 leesgezelschappen geweest zijn, die over heel Nederland verspreid waren. In de tweede helft van de 19e eeuw neemt het aantal leesgezelschappen sterk af en tegen het einde van de eeuw zijn ze vrijwel verdwenen. Zo niet in Bergen: daar wordt eind 1910 door August Maschmeijer (1848-1922) een portefeuille-leeskring opgericht die in januari 1911 met de naam Onder Ons met 19 leden van start gaat. Behalve gedurende een korte onderbreking tijdens de Tweede Wereldoorlog (1943- 1945) is het leesgezelschap onafgebroken tot op de dag van vandaag actief, ongeveer op de manier zoals het in 1911 begon: portefeuilles met tijdschriften en boeken op het gebied van kunst, literatuur, natuur en reizen rouleren onder de leden, die op de jaarvergadering de 'oude' jaargangen kopen. Dit artikel is een schets van een 'illuster' gezelschap, dat al 100 jaar in Bergen 'Onder Ons' is. SIEME NIKS, JAN OOSTVEEN EN JAAP SCHOEN August Maschmeijer, de oprichter van Onder Ons (foto: eigendom mevr. Eisma-Bor).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 28