Winterse stilte in Bergen aan Zee In de zomer van 1946 betrok het gezin Van den Berg-van Lidth de Jeude, afkomstig uit Amsterdam, met hun dochters Barbara en Hester een onderkomen aan de Paulineweg nr. 1. Hij, mr. Onno van den Berg (""Soerabaja 1905 - f Amsterdam 1961), werkte bij De Nederlandsche Bank in Amsterdam, zij, jonkvrouwe Albertine Wilhelmina Gabriële van Lidth de Jeude ("'Utrecht 1911- f Alkmaar 1969), was o.a. actief als schrijfster van korte verhalen. Vanaf 1947 publiceerde zij regelmatig haar stukjes in Elseviers Weekblad. De onderwerpen waren divers, zo schreef zij over beroemde vrouwen (onder wie M.A.D. van Reenen-Völter), een tentoonstelling in het Stedelijk Museum Amsterdam of gewoon over huiselijke belevenissen en gebeurtenissen in Bergen aan Zee. Ook las zij haar columns zelf voor in het AVRO-programma Van vrouw tot vrouw. Eind 1953 verhuisde het gezin naar villa De Dennen aan de Parkweg, vanaf 1946 het tijdelijk onderkomen van hotel Nassau Bergen. Na het overlijden van haar man opende zij in 1963 in huize De Windroos aan de Parkweg een winkel in antiek en curiosa, met als bijzonderheid oude landkaarten en Hollands boerenantiek. Dank zij de welwillende medewerking van beide dochters, kan de redactie u in de Bergense Kroniek een viertal kleine verhalen aanbieden over Bergen aan Zee van zo'n 60 jaar geleden. Geen diepgaande historische beschouwingen, maar over de gewone dingen uit Bergen aan Zee. Anders gezegd 'petites histoires' die door hun charme ongetwijfeld veel lezers zullen aanspreken. In deze Kroniek haar eerste verhaal over 'Winterse stilte'; in de komende drie nummers leest u haar andere verhalen over gebeurtenissen in Bergen aan Zee. Met dank aan José Siebers en Bert Buizer 'Is het niet stil 's winters aan zee?' werd mij geregeld gevraagd in de afgelopen jaren door mijn stadse vrienden, maar zij wisten niet hoe vol sensatie het leven van ons kustbewoners kan zijn. Je hoeft maar met kennis van zaken naar het weerbericht te luisteren: overal elders in het land is het rustig met zwakke wind en opklaringen, maar langs de kust wordt krachtig tot stormachtig aanwakkerende wind voorspeld. Sinds ik geleerd heb dat windstoten in zoveel km/u uitgedrukt worden, zie ik bij stormaankondigingen wolkachtige gestalten in grote racewagens door de lucht op mijn weinig solide dak aanvliegen. En ik heb wel heldenmoed nodig om in donkere stormnachten naar buiten te gaan en een losgeraakt luik vast te zetten dat als een geschut tegen het huis dreunt. Maar als ik de moed dan had opgebracht, voelde ik me ook als een pauw zo trots, stoer en ver van het beschutte stadsleven, waar stormen dingen zijn, die de slapende burger niet aangaan. Ik moet bekennen dat ik bewonderend publiek Albertine van den Berg-van Lidth de Jeude omstreeks 1948 (foto: eigendom Hester Manger Cats-van den Berg). ALBERTINE VAN DEN BERG-VAN LIDTH DE JEUDE

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 26