ze af en toe graag mee. Omdat ik echter in de organisatie zat, konden ze reglementair noot een prijs winnen. De lol ging er bij hen daardoor ten slotte wel af. Een ander, nieuw zomers evenement waren, onder de naam Diorama Bergen, diapresentaties op metershoge schermen buiten bij de Ruïnekerk. Fotograaf Fred Jostmeijer werkte, evenals bij mijn dialezingen voor Bergense verenigingen, hierbij nauw met mij samen.' Vertel eens iets over je activiteiten voor De Duinstreek en de Badbode. 'Voor de aankondiging van de VVV-wandelpuzzeltochten en de vermelding van de uitslagen klopte ik aanvankelijk aan bij de toenmalige Duinstreekjournalist Jan Timmer. Deze nam de berichten graag op in De Duinstreekdat was inl963. In die tijd werd ik ook 'los medewerker' met als onderwerpen natuur, historie en cultuur. In de jaren 70 kreeg ik van Jan Duyvis, die toen directeur van de VW was, de gelegenheid de aloude Badbode voor toeristen en Bergenaren te laten herleven. Naast toeristisch nieuws en algemene verhalen, schreef ik bij archieffoto's artikelen over de Bergense historie in de Badbodes die van juni tot en met augustus verschenen. In 1968 verscheen mijn eerste boekje: Bergen in Kennemerlandeen WV-uitgave. Wat de Bergense geschiedenis betreft: Slot Ramp (eigenlijke naam Rampenbosch) heeft me altijd geboeid. Toen de Slotrampweg nog niet verlengd was en de vermoedelijke locatie van het verdwenen pand nog onbebouwd, heb ik in 1967 met behulp van bestaand kaartmateriaal, de plaats van Rampenbosch kunnen vaststellen. In 1989 en 1990 is hier voortreffelijk archeologisch onderzoek verricht. De resultaten van het graafwerk naar het in 1775 afgebroken 'Slot' zijn te vinden in museum Het Sterkenhuis.' Hoe ben je in contact gekomen met Uitgeverij Pirola 'Alphons Leysen, kundig en enthousiast Schoorls dorpshistoricus, had inl968 plannen om na zijn boekje Oude Ansichten van Schoorl, eenzelfde uitgave voor Bergen te maken. Van verzamelaar Piet Mooij kon hij de nodige oude ansichten lenen; ook kon Piet Mooij veel bijzonderheden over de kaarten vertellen. Met zijn gegevens maakte ik destijds de bijschriften, waarna Alphons dit boekje Oude ansichten van Bergen evenals later Oude foto's van Bergen, liet drukken bij Volkers en Leegwater te Schoorl, ook de uitgevers van De Duinstreek. Deze vroege Pirola-uitgaven waren het begin van een jarenlange samenwerking met Alphons Leysen. Hoe gecompliceerd het uitgeven van boeken is, heb ik tijdens mijn 20 jaar bij Pirola ervaren. Naast het buitenshuis laten zetten van de tekst (tegenwoordig geheel digitaal, evenals de opmaak), het drukken en binden, is er heel veel te doen. Mijn taak bestond, naast die van Alphons (handmatige opmaak, financiën en promotie) uit het contact met auteurs overal in het land, de zorg voor illustraties, het zetklaar maken van de teksten en daarna het corrigeren. Na verschijning van een boek zette ik me regelmatig in bij de overhandiging van het 'eerste' exemplaar aan diverse autoriteiten. Toen ik in 1990 van Pirola afscheid nam, had ik meegewerkt aan zo'n 200 uitgaven op het gebied van natuur en regionale historie: boeken over stoomtrams (Bello), boerderijen, scheepsstrandingen (Katingo) en polders. Met Piet Mooij schreef ik in 1992 O ja, dat was Bergen. In 2007 verscheen nog van mijn hand Bergen van A tot 2, en in 2008 Bergen, Dorp voor alle seizoenen. Je schreef al artikelen voor De Duinstreek, maar moest het echte verslaggeverschap toen nog op gang komen 'Zo kun je het wel zien, want toen ik in 1990 het onderwijs achter me had gelaten, was er veel werk voor De Duinstreek te doen. In 1989 was redacteur Marius Hofhuis, nog altijd een grote naam in Bergen, overleden en ik moest er van mijn chef Harrie Oud volop tegenaan. Ik moet zeggen: ik heb het schrijven en fotograferen MH1DBODJ Een omslag van de Badbode met foto's van Bonda. De Badbode kwam uit bij het 70-jarige bestaan van de VVV-Bergen in 1977 (foto: Kees Blokker). De twee 'boekenmakers' van uitgeverij Pirola. Links Alphons Leysen (1975, foto: Kees Blokker).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 18