Henk Jellema, een begrip in Bergen en Bergen aan Zee Een schets van zijn activiteiten ten dienste van onze beide dorpen aan de hand van vragen van Rein van der Sluijs. BERGENAREN VERTELLEN OVER VROEGER Je bent een bekende Bergenaar geworden, dat is natuurlijk niet zo maar vanzelf gegaan; noem eens wat van de vrijwillige functies die je daartoe uitgeoefend hebt? 'Ik ben jarenlang actief geweest als voorzitter van de VVV- Bergen, verder was ik medeoprichter en bestuurslid van de KunstlOdaagse Bergen-Bergen aan Zee. Tevens was ik bestuurslid van de Oranjevereniging Bergen, commissielid van historisch museum Het Sterkenhuis en voorzitter van de stichting Behoud Aanzicht Ruïnekerk. Op dit moment ben ik nog voorzitter van de stichting Vrienden van de Bergense Hertenkamp en voorzitter van de sociëteit 't Trefpunt. Al deze intensieve bezigheden heb ik natuurlijk niet kunnen verrichten zonder de voortdurende steun en het geduld van mijn vrouw Rita!' Terug naar heel vroeger: hoe zag je leven eruit voordat je je voor Bergen publiekelijk verdienstelijk ging maken? 'Ik ben geboren in Alkmaar in 1935 en voor een deel getogen in Sint Maartensbrug, gelegen in de gemeente Zijpe. Verhuizing met mijn ouders naar Bergen in 1950 was voor mij daarom een verrassende overgang, maar de sprong vanuit het vlakke, rustige polderland naar het levendige, in het groen verscholen Bergen heb ik geen moment betreurd. Met mijn ouders kwam ik te wonen aan de Doorntjes op de Zuidergeest. Naast de voor mij, als vroegere polderbewoner, indrukwek kende bossen van Het Oude Hof en de uitgestrekte duinen, spraken mij ook de toenmalige Bergense schilders en dichters aan, ook omdat zij die bijzondere natuur in woord en beeld in hun werk betrokken. De schilder Henri ten Holt was onze overbuurman en onze tuin grensde aan die van Adriaan ('Jany') Roland Holst aan de Nesdijk. Zijn huis, omgeven door manshoog riet, oogde mysterieus. Ik wist dat de westerstorm, net als bij mij thuis, ook langs de ramen van de Prins der Dichters bulderde. Allemaal voldoende inspirerend om mijn prille dichtader rijkelijk te doen vloeien. Rondom Hoists huis hoorde ik wel eens geluiden, die met het alledaagse leven te maken hadden. Zo gebeurde het eens dat Didia de Boer, vriendin en buurvrouw van Roland Holst, rond etenstijd vanuit haar open keukendeur riep: Jany, je soep is klaar!' Niet zo verheven natuurlijk, maar een alleenwonende dichter wil óók wel eens verwend worden.' Zijn schoolkranten je 'publicitaire aanloop' geweest? 'De prachtige Bergense natuur, die ik vanuit mijn ouderlijk huis lopend kon bereiken, werkte stimulerend: ik tekende, dichtte en begon te schrijven, alledrie bezigheden, die goed van pas kwamen toen ik met een medeleerling van de Alkmaarse Rijks HBS een klassenkrant opzette. Later, op de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen (de huidige Pabo), volgde de tweede: een schoolkrant. Bovendien verschenen er van mij als jong 'dichter', (samen met werk van o.a. Elly de Waard en H.C. ten Berge) enkele gedichten in de bundel Zwart Schuurpapier (1961).' Welke rol heeft de natuur in je actieve leven gespeeld? 'Vanwege mijn grote interesse in de natuur werd ik al vroeg lid van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN), afdeling Bergen. Voor de provinciale NJN werd ik redacteur, illustrator en producent van het gestencilde clubblad De Marei. Deze bij de NJN opgedane kennis zou mij later nog goed van pas komen. In die jaren was Jan Als verslaggever van De Duinstreek 'm actie (2002, foto: Ton Dissen).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 16