sloopt. Het gebouw en de uitbreiding uit de jaren 60 bestaat nog als café-restaurant De Duinerij, maar het oorspronkelijk bijbehorende woonhuis werd van de eigendom afgesplitst. 20. Het Duinmuseum met opgezette dieren in hun omgeving en schelpenverzameling. Het Parnassiapark bestaat uit een duinpan, grootendeels beplant met dennen waartusschen steenen paden loopen omzoomd door gouds bloemen-randen en met mooie steenen urnen en beeld jes. In het voorjaar van 1911 wordt het Parnassiapark op initiatief van mevrouw Van Reenen-Völter aangelegd. Op 4 juli 1914 volgde de opening van het Duinmuseum, gebouwd door aannemer Willem Stroomer en ingericht door dr. A.M. Brants uit Dieren. Uit hetzelfde jaar dateert de botanische tuin, die in een andere opzet werd heropend in 2006, toen Bergen aan Zee zijn honderdjarige bestaan vierde. 21. De eenden-vijver met eenden en turksche ganzen. De eendenvijver is in 1912 gegraven en kreeg bij de re novatie in 2009 zijn huidige vorm en inrichting. 22. De oud-hollandsche theesalon. Onder architectuur van Maurits Plate bouwde aannemer Willem Stroomer de parkwachterswoning, het Parkhuis. Hierbinnen was gevestigd Theehuis Parnassia, voor het gebruik van 'eerste klas consumpties'. Het Parkhuis werd enkele jaren geleden afgebroken en vervangen door een prefabwoning, waarvan de hoofdvorm in zekere mate herinnert aan het oorspronkelijke bouwwerk. 23. De tennisbanen. De eerste dubbele lawntennisbaan werd in 1909 door de fa. Eilers uit Amsterdam aangelegd; na een periode als gravelbaan is er nu een kunststof baan, die nog steeds bespeeld wordt. In 1925 werd een zuidelijke dubbele baan aangelegd, die al gedurende een langere periode in verval is. 24. 't Russenduin. Kasteel van meneer Jansen uit Amsterdam, gebouwd op het Russenduin, het hoogste uit de omgeving. In 1916 werd het bijna 13 hectare grote Russenduin gekocht van J. van Reenen door de Baarnse koopman August Janssen, zoon van de vermogende Peter Wilhelm Janssen. August overlijdt kort na het gereedkomen van de villa in 1918; in 1924 verwerft zoon P.W. (Peter Wilhelm) Janssen de villa, die in 1930 in eigendom overgaat naar de Stichting Bio-Vakantieoord, die het gebouw, na intensieve verbouwing en vergroting, als kinderkolonie vanaf 1933 tot in de jaren 60 zal exploiteren. Het rijksmonumentale gebouw wordt tegenwoordig als hotel-restaurant geëx ploiteerd. Verder vallen nog enkele andere namen op, die tegen woordig verdwenen of in onbruik geraakt zijn: de P.W. Jansenboschjes, het Druyvesteinstraatje, een weiland, een dennenaanplanting en De Kaap. De Kaap, ook wel Kaap de Goede Hoop genaamd, is het eerste duin aan de rechterzijde van de Zeeweg wanneer je uit Bergen aan Zee naar Bergen rijdt. Het flinke duin is nu nauwelijks meer herkenbaar vanwege de inmiddels fors uitgegroeide dennenaanplant. Het is deze 'dennenaanplan ting' die op de kaart is genoemd en uit 1908 dateert; samen met de dennenaanplant langs de Elzenlaan is het de oudste aanplant van Bergen aan Zee. Jacob van Reenen was een meester in de opkweek van Oostenrijkse dennen uit zaad en onder zijn leiding zijn vele hectaren duin, maar ook het Engelse Veld, het Parnassiapark en vele particuliere ter reinen daarmee beplant. Het Druyvesteinstraatje heette in 1909 nog de Piet Heynweg, naar de architect van het Zee huis. De verbinding tussen de koloniehuizen en het strand heette in de volksmond ook wel het Koloniepaadje. Het Druyvesteinstraatje, dat overigens onder die naam al na 1928 van de plattegronden van Bergen aan Zee verdween, werd na de Tweede Wereldoorlog opnieuw aangelegd, bestraat en hernoemd in C.F. Zeiler Boulevard. Dit straat gedeelte vormde letterlijk het sluitstuk tussen de C.F. Zeiler Boulevard, die tot dan in een kleine rotonde eindigde bij de noordelijke strandafgang en de Verspyckweg. Het toponiem P.W. Jansenboschjes zijn we in de geschiede nis van Bergen aan Zee nog niet eerder tegengekomen. Wel kennen we de officieuze P.W. Janssenlaan, het onverharde pad vanaf de Elzenlaan, dwars over het Engelse Veld en uit komende op de Julianalaan, recht tegenover de Rehbock- weg. We volstaan op deze plaats met de vermelding dat P.W. Janssen vanaf 1924 eigenaar was van villa Russenduin, nu Huize Glory geheten. Voor meer informatie over de van oorsprong Duitse familie Janssen verwijzen we naar http://pwjanssen.webs.com. Tenslotte valt nog het weiland in het duin op, dat tot 1925 deel zou uitmaken van de landbouwexploitatie van Bergen aan Zee door de BEM. BERGEN AAN ZEE, EEN PANORAMA Met dank aan Hanneke Nelemans, zonder wie waardevolle documen tatie over Wernau en Bergen aan Zee verloren zou zijn gegaan, en aan Dick en Anneke Beers, die met zo veel gevoel voor de geschiede nis van hun huis en haar bewoners meewerkten aan dit artikel. Bronnen: - B. Buizer, 'Boeren in het duin'. In: H. Jellema (red.), Bergen aan Zee: badplaats sinds 1906. Schoorl 1981. - B. Buizer en F.D. Zeiler, 'Oude straten op oude kaarten van Bergen aan Zee'. In: Bergense Kroniek (2003), nr. 2, p. 46-50. - B. Buizer en F.D. Zeiler, Een verjaardag aan zee: Bergen aan Zee 1906-2006. Schoorl. 2006. - B. Buizer, F. van Melle en F.D. Zeiler, Een kerkje voor allen: het Vredeskerkje in Bergen aan Zee 1918-2008. Marie Amalie Dorothea Stichting, 2008. - A.J. Pannekoek, 'Geomorphologische waarnemingen in de duinen bij Bergen aan Zee'. In: Gedenkboek Dr. Jac. P. Thijsse. Speciale aflevering van De Levende Natuur. Amsterdam-Batavia- Paramaribo,1935 - A.A. Veer,'Kroniek van Bergen aan Zee 1906-1946'. In: H. Jellema (red.), Bergen aan Zee: badplaats sinds 1906. Schoorl, 1981. - F.D. Zeiler, Nollen, krochten, blinken: duintoponiemen tussen Wijk aan Zee en Camperduin. NV PWN Waterleidingbedrijf Noord- Holland, 1995.

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 15