6. Deutsche Ferien-kolonie. Het paviljoenachtige gebouw van de architecten Vorkink en Wormser en gebouwd door aannemer W. Stroomer, waarvan in 1912 de eerste steen werd gelegd. Op 18 mei 1913 werd het geopend in aanwezigheid van onder andere het echtpaar Van Reenen, dat de grond had geschonken. Onder oudere Bergen-aan-Zeeënaren is het gebouw bekend als de Duitse Kolonie. Het gebouw werd later bekend als woonhuis van de schrijver Adriaan van Dis. 7. Het Kerkje, met riet gedekt. Het kerkje werd op initiatief en in opdracht van mevrouw Van Reenen-Völter aan het einde van de Kerkstraat ge bouwd door aannemer Stroomer en op 28 juli 1918 inge wijd door de predikanten F.W.J. van den Kieboom en H.W. Creutzberg. In 2008 verscheen naar aanleiding van het 90-jarig bestaan een jubileumboek met een uitgebreide geschiedenis van dit markante gebouw. 8. De stalhouderij en garage. Aan het einde van de destijds doodlopende Witteweg opende K. Kuitwaard in 1919 een stalhouderij en auto garage. De plek van zijn bedrijf maakte het logisch dat Kuitwaard besteller van tramgoederen werd. Vanaf 1925 exploiteerde hij de parkeerterreinen en de aldaar aanwe zige benzinepomp. Later, tot aan de nieuwbouw van de sociale verhuurwoningen aan de Van Hasseltweg, exploi teerde plaatsgenoot Cees Hoogeboom dit complex. 9. Het station van de tram naar Alkmaar. Vanaf 24 juni 1909 is Bergen aan Zee met een tramlijn ver bonden met het Europese spoorwegnet. Op basis van een bijzondere exploitatieovereenkomst tussen de BEM en de N.V. Stoomtrammaatschappij EAB (Egmond-Alkmaar- Bergen) en rechtsopvolgers werd het dorp tot 1955 op deze wijze ontsloten. 10 .De hakker. In mei 1913 werd aan de Julianastraat (nu Jacob Kalffweg) de brood-, koek- en banketbakkerij De Spoorklok van H. Roos geopend. Zijn zoon zou er later, na de beëindiging van de bakkerij (in 1934), woningen voor gemeubileerde verhuur en een ijssalon in vestigen. Onder het terras van de lunchroom/theesalon - die al in 1925 werd gebouwd - zou in 1932 een fietsenstalling worden gebouwd. Na sloop werd in de jaren 90 een klein appartementengebouw op deze plaats gerealiseerd. 11. De kruidenier, tegelijk Pension. In het huidige pension De Stormvogel had kruidenier Houtman de eerste jaren zijn bedrijf. Later verhuisde deze naar het naastgelegen pand, van waaruit hij vele jaren het dorp van levensmiddelen voorzag. 12. Café "Prins Maurits". Op 19 mei 1907, eerste pinksterdag, werd het eerste ge reedgekomen gebouw van Bergen aan Zee geopend, opge trokken uit kalkzandsteen van eigen fabricaat. Een klein deel van het oorspronkelijke gebouw is nog bewaard ge bleven. 13. De Sigarenhandelaar (Pension). Op de hoek van de Van Hasseltstraat en de Kerkstraat vestigde J. Mosk in 1919 een tabakswinkel, genaamd De Tabakspijp. 14. Het Postkantoor. Aan de Van Hasseltstraat stond het post- en telegraaf kantoor, dat in opdracht van de Bouw-Exploitatie-Maat- schappij Bergen aan Zee werd gebouwd, eveneens door aannemer Willem Stroomer. Op 15 juni 1912, de dag van de opening, werd de eerste brief gepost door dichter en letterkundige Herman Gorter. 15. De Boekhandel tegelijk informatiebureau. Op de hoek van de Zeeweg en de Van Hasseltstraat stond het woon-winkelhuis Aurora. D. Haasbroek exploiteerde hier een (kantoor-)boekhandel en verkocht snuisterijen. Badkleding en badmutsen van de firma Hirsch uit Amsterdam kon men hier eveneens bekomen. In 1931 vestigde de heer K. Lek hier een heuse boekhandel. 16. Hotel Stroomerwaar wij een week gelogeerd hebben toen ons huis nog niet klaar was. Meneer Stroomer is tegelijk aannemer van ons huis. 17. Pension Wilhelmina tegelijk speelgoed- en chocolade winkel. In juli 1909 opent G. Spruit zijn pension Wilhelmina. Het is tevens het eindpunt van de (smalspoor) lorriedienst Bergen - Bergen aan Zee. Na de Tweede Wereldoorlog herleeft de naam in het nieuwe Pension Wilhelmina van de familie Folgers aan het Van der Wijckplein, vrijwel recht tegenover de plaats waar het oorspronkelijke pand op last van de bezetter in de zomer van 1943 werd gesloopt. Het nieuwe Wilhelmina is nu omgebouwd tot enkele apparte menten; tevens is er een winkel. 18. Badhotel "Nassau Bergen het grootste hotel in Ber gen aan Zee. Op 18 juli 1907 werd café-restaurant Nassau geopend, ontworpen door de Baarnse architect J.C. van Epen en in opdracht en voor rekening van J. van Reenen en C.F. Zeiler. Reeds in 1909 volgde een enorme uitbreiding on der architectuur van Van Epen en Berlage en wijzigde de naam in Nassau Bergen. Op het moment van tekenen van het panorama was Hotel Nassau Bergen, na een tweede grote uitbreiding in 1913, het grootste en voornaamste hotel ter plaatse, met meer dan 70 kamers en een restau rantcapaciteit van meer dan 200 couverts. 19. Hotel "Trianon". Oorspronkelijk in 1911 gebouwd als villa Acma voor rekening van ds. Woutman ten behoeve van herstellingsoord voor kinderen uit de gegoede stand, werd de exploitatie in 1919 overgenomen door J.A. Verwer, die het de naam Trianon gaf. In juni 1924 plaatste de heer Verwer een radiotoestel in de conversatiezaal, zo dat zijn gasten voortaan van radioconcerten konden ge nieten. Na de Tweede Wereldoorlog bouwde diens zoon Iep Verwer met zijn vrouw Els het verloren gegane pand opnieuw op en exploiteerde het onder de oude naam café restaurant Trianon. Het was het eerste gebouw aan de Boulevard, nadat de bezetter alle panden daar had ge-

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 14