Bergen aan Zee een panorama gezien vanuit het noorden en naar de werkelijkheid getekend aan het begin van de twintiger jaren. Uit een bijzondere nalatenschap is een nieuw, derde pano rama van Bergen aan Zee tevoorschijn gekomen: een pa norama vanuit het noorden gezien en dat de werkelijkheid van de beginjaren van het dorp nauwgezet weergeeft. Tot voor kort waren er van Bergen aan Zee twee panorama's bekend, een vanuit het oosten, de ander vanuit het zuiden. Het panorama vanuit het oosten is al heel lang bekend en behoort tot de collectie van voorheen gemeentelijk museum Het Sterkenhuis. Het museum verkreeg de in aquarel uitgevoerde panoramatekening uit de nalatenschap van A.L. (Dolf) van Reenen (1918-1987), kleinzoon van de stichters van Bergen aan Zee. Het tweede panorama, vanuit het zuiden, werd na de dood van mevrouw A.M. Taudin Chabot-van Reenen (1920- 2008), zuster van de heer A.L. van Reenen, verkregen. De schenking van dit tweede panorama werd beschreven door Nel Jongejans en Frits David Zeiler in de Bergense Kroniek van november 2009. De auteurs dateerden het eerste panorama op 1909 en het recent verkregen panorama iets vroeger, op eind 1908. Beide ongesigneerde en ongeda teerde panorama's worden toegeschreven aan architect H.R Berlage, die zoals bekend, in 1908 het definitieve stratenplan voor de badplaats ontwierp op basis van eerdere schetsen van de hand van landschapsarchitect Leonard Springer. Beide gedetailleerde en ingekleurde panorama's verbeelden een nooit gerealiseerd Bergen aan Zee. Sinds kort echter is er een derde panorama bekend gewor den, uitgevoerd in zwarte inkt en (kleur-)potlood en naar de werkelijkheid getekend. Het laat het dorp vanuit het noorden in vogelvluchtperspectief zien, waarbij de onder linge verhoudingen tussen de gebouwen, de wegen en de duinen verrassend goed zijn getroffen. De tekening is niet gesigneerd en evenmin van een datum voorzien, maar de maker kon worden achterhaald en de tekening kon worden gedateerd. Voordat we in detail ingaan op het derde panorama vragen we ons af wie de maker hiervan is geweest en in welke rela tie deze stond tot Bergen aan Zee. We maken daartoe eerst kennis met de heer en mevrouw Beers, die al sinds 1965 liefdevol het huis Wernau aan de Elzenlaan nr. 28 bewonen. Zij kochten in 1965 het rietgedekte huis, dat op de gemeen telijke lijst van karakteristieke panden voorkomt, van de erven van de opdrachtgever en werden daarmee de tweede eigenaren. Dick en Anneke Beers troffen in maart 2009 een kaartje in hun brievenbus aan; schrijfster daarvan stelde de vraag of zij mogelijk geïnteresseerd zouden zijn in enige historische in formatie over hun huis. Dat waren zij zeker en kort daarna ontvingen zij een dikke envelop met diverse documenten, foto's en het bewuste panorama. Opdrachtgevers voor de bouw waren de heer en mevrouw dr. A. (Antonie, 'Anton') Pannekoek - dr. J.M. (Johanna Maria) Nassau Noordewier, die in drie tranches (1920, 1921 en 1930) een perceel nog te ontginnen grond aan de Elzenlaan kochten. Het eerst verworven perceel was bestemd voor de bouw van een vrij staand huis, het tweede perceel was voor de uitbreiding van BERT BUIZER, MET MEDEWERKING VAN DICK ANNEKE BEERS EN HANNEKE NELEMANS Wernauaande Elzenlaan in Bergen aan Zee, voorjaar 2011Aan het ontwerp van architect Van Caspel is hoegenaamd niets gewijzigd. De originele naam werd enige jaren geleden weer aangebracht (foto: Bert Buizer).

Bergense kroniek | 2011 | | pagina 10