Adolf Lamoraal van Reenen voor het portret van zijn grootvader, Jacob van Reenen, en zijn echtgenote, Anna Louisa van Reenen-Rahusen (foto links: V.D.A. Wiebenga-van Reenen; rechts: Het Sterkenhuisj. Het overlijden van Jacob van Reenen in 1951 markeert in feite het einde van de grote rol die de familie Van Reenen gedurende een eeuw gespeeld heeft in Bergen, 't Oude Hof, dat honderd jaar in bezit is geweest van de familie, wordt in 1952 samen met de villa's Kranenburgh en Maesdammerhof, de muziektuin en de Vinkenbaan aan de gemeente Bergen verkocht voor f. 1.500.000. Dit gebeurt onder het beding dat 't Oude Hof met bijgebouwen en grond voor de tijd van 99 jaar in huurerfpacht wordt gegeven aan de Volkshogeschool. Het duingebied van de familie Van Reenen was al in 1945 overgegaan naar de Provinciale Waterstaat Noord-Holland (nu het Noordhollands Duinreservaat) en de in 1908 opgerichte NV Bouw Exploitatie Maatschappij 'Bergen aan Zee' (BEM) wordt in de jaren zestig verkocht aan een Haarlemse projectontwikkelaar. In 1998 volgt de verkoop van de rechten over het strand en de duinen in Bergen aan Zee aan de gemeente Bergen. Vandaag de dag heeft de huidige heer van Bergen, Hendrik Hugo Joachim van Reenen, weinig meer dan het heerlijk visrecht aan zijn titel overgehouden. Maar hij kan zich wel verheugen in de wetenschap dat hij de jongste is uit een lange en indrukwekkende reeks voorgangers - de heren en vrouwen van Bergen - die het dorp mede hebben gemaakt tot wat het nu is, een prachtige plaats om te wonen en te bezoeken. Hugo van Reenen (rechts) trad bij het honderdjarig bestaan van Bergen aan Zee in 2006 op als heer van Bergen, in kostuum compleet met sabel en steek (foto: F.D. Zeiler).

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 34