DE HEREN EN VROUWEN VAN BERGEN In het voorjaar van 1923 vindt burgermeester Jacob van Reenen het kennelijk tijd om in zijn opvolging te voorzien: hij schuift zijn jongste zoon, mr. Hendrik Daniël Adolf van Reenen, naar voren. Hoewel het ambt van burgemeester niet erfelijk is, draagt de commissaris van de koningin Hendrik van Reenen toch voor bij de minister van Binnenlandse Zaken. Deze is er in eerste instantie tegen omdat hij, gezien de uitslag van de verkiezingen, een katholieke burgemeester wil aanstellen. Uiteindelijk blijkt Hendrik toch beter te passen in het profiel van het landelijke Bergen en wordt hij tot het ambt benoemd. Op 15 april 1923 legt Jacob van Reenen het burgemeesterschap na 38 jaar neer. Bij zijn afscheid krijgt hij als cadeau van de burgerij een door Tjipke Visser ontworpen bank aan het Van Reenenpark. Twee dagen later, op 17 april, wordt de nieuwe burgemeester Hendrik van Reenen feestelijk ingehaald met borden waarop leuzen staan als: 'Hulde aan 't Verleden, Welkom aan de Toekomst' en 'Toen wij van uw vader scheidden, deed Uw komst ons weer verblijden'. Wellicht onder invloed van mevrouw M. van Reenen-Völter, met haar sterk gevoel voor geschiedenis, hebben de uitbundige festiviteiten met toespraken en zingende schooljeugd veel weg van het inhuldigen van een nieuwe heer bij aanvang van zijn 'regeerperiode'. Hendrik wordt echter pas na de dood van zijn vader in 1951 officieel heer van Bergen. In 1925 laat Hendrik van Reenen een huis bouwen op de Hoflaan 25, schuin tegenover Huize Kranenburgh, zijn ouderlijke huis. De villa, die de naam 'Maesdammerhof' krijgt, wordt ontworpen door de architecten R Elders en H.L. baron Taets van Amerongen, Hendriks zwager. De burgemeester woont er met zijn vrouw Augusta Johanna Adriana Jurriaans (1892-1975) en hun drie kinderen: Adolf Lamoraal (1918- 1987), Augusta Mariette (1920-2008) en Jacobine Elisabeth Marie (1928-). Het echtpaar scheidt in 1938, na een huwelijk van ruim twintig jaar. Ook onder de nieuwe burgemeester blijft Bergen, mede dankzij het toenemende toerisme, groeien en bloeien. De inval van de Duitsers in mei 1940 maakt hieraan echter abrupt een einde. Bergen aan Zee wordt langzamerhand een verboden gebied en veel huizen in Bergen worden ontruimd om plaats te maken voor de Duitse soldaten en hun staf. Burgemeester Hendrik van Reenen wordt op 14 juli 1942 geïnterneerd in Haaren (Noord-Brabant) en wordt na de oorlog, die hem geestelijk en lichamelijk erg heeft aangegrepen, in april 1946 eervol ontslagen. Bij de dood van zijn vader, Jacob van Reenen, in Bergen op 22 augustus 1951, wordt oud-burgemeester mr. Hendrik Daniël Adolf van Reenen (1889-1972) de volgende drager van de titel 'heer van Bergen'. Hendrik overlijdt op 3 september 1972 in Amsterdam, waarna zijn zoon Adolf Lamoraal van Reenen (1918-1987) de titel erft. Adolf Lamoraal is sinds 22 december 1945 getrouwd met Anna Louisa Rahusen (1923-1996). Zij krijgen vier kinderen: twee dochters, de tweeling Augusta Frithjofna Elisabeth en Valborg Dzwernitska Anna (1946-), en twee zonen, Jacob Lamoraal (1948-1980) en Hendrik Hugo Joachim (1954-). Wanneer Adolf Lamoraal in 1987 overlijdt, wordt zijn jongste zoon, Hendrik Hugo Joachim van Reenen, de volgende, huidige heer van Bergen. Burgermeester mr. Hendrik Daniël Adolf van Reenen (foto: Het Sterkenhuis). Een gastvrij onthaal voor de nieuwe burgemeester mr. Hendrik Daniël Adolf van Reenen op het perron in Bergen (foto: Familiearchief Diesfeldt). Groepsportret ter gelegenheid van het afstuderen van Hendrik Daniël Adolf van Reenen, 1919. Staande (van links naar rechts): Mary Elisabeth Taets van Amerongen-van Reenen, Louise van Reenen ('tante Lou'), Louisa Erica ('Louky') van Panhuys-van Reenen. Zittend (van links naar rechts): Marie Amalie Dorothea van Reenen-Völter en Augusta Johanna Adriana van Reenen-Jurriaans, echtgenote van H.D.A. van Reenen (foto: Familiearchief Van Reenen, Regionaal Archief Alkmaar).

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 33