- ïfergen, MOTORBOOTDIENST BERGEN—AMSTERDAM 'Huize Kranenburgh' gebouwd in 1882 voor Jacob en Marie van Reenen-Völter (ansicht uit 1906, collectie Piet Mooij). DE HEREN EN VROUWEN VAN BERGEN Amsterdamse forenzen konden kiezen tussen de treinverbinding of de bootverbinding met Amsterdam (ansicht uit 1912, collectie Piet Mooij). Portret van Jacob van Reenen, getekend door A.J.G. Colnot, en van zijn echtgenote, Marie Amalie Dorothea van Reenen-Völter, getekend door M.A.J. Hofhuis (collectie Het Sterkenhuis). had Samuel Cornells Simon Holland de laatste schout van Bergen, H. van Vladeracken, reeds opgevolgd als de eerste burgemeester van Bergen, Egmond aan Zee en Egmond- Binnen. Burgemeester Holland, die op Schuylenburg in Wimmenum, halverwege Bergen en Egmond aan den Hoef, woonde, werd in 1883 opgevolgd door de heer J. Helder, waarna Jacob van Reenen dit ambt in 1885 verkreeg. mensen uit de omgeving van Baarn en Amsterdam kunnen nu, aangetrokken door bos en duin, een perceel kopen en een villa laten bouwen langs de Eeuwigelaan, de Buerweg of elders in Bergen. Ook de in 1898 aangelegde renbaan wordt verkaveld om plaats te maken voor villa's aan het Van Reenenpark. Door deze verkopen en door het kapitaal dat door de exploitatie van de nieuwe badplaats Bergen aan Zee wordt verkregen, is de ergste financiële nood voorlopig gelenigd. De familie hoopt door deze exploitatie nieuwe stijl het landgoed rendabel te maken om zodoende de heerlijkheid voor de volgende generatie te behouden. Dit betekent wel een belangenverstrengeling voor Van Reenen, die zodoende als ondernemer de infrastructuur bepaalt van de gemeente waarvan hij burgemeester is, maar niemand lijkt daarmee een probleem te hebben: men is gewend aan de teugels van de familie Van Reenen. Bergen groeit door dit alles uit van een kleine agrarische gemeenschap tot een modern villadorp, waar veel welgestelde forenzen hun rust zoeken. In 1903 slaagt Jacob van Reenen er in het onroerend goed van de heerlijkheid dat zijn moeder, broers en zusters nog in hun bezit hadden, te kopen, waardoor alle gronden en rechten van de heerlijkheid nu in één hand komen. De heerlijkheid verkeert echter aan het begin van de 20e eeuw in een weinig florissante staat, 't Hof is sterk in verval geraakt en de restauratiekosten zijn hoog. Hoewel Van Reenen alles doet om versnippering van zijn bezit te voorkomen, moet hij, om enig kapitaal te verwerven, uiteindelijk toch tot verkoop van grond overgaan. Daartoe richt hij in 1912 de NV Bouw- en Bouwgrond Maatschappij Bergen-Binnen op. Veel

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 31