os tnaer Zo is't Huys te Bergen van Studler van Zurck uiteindelijk geworden. In deze anonieme tekening uit ca. 1750 is het verschil duidelijk te zien tussen het rijk versierde linker bouwhuis en het sober uitgevoerde rechter bouwhuis (Regionaal Archief Alkmaar). komt de heerlijkheid aan de graven Van Nassau, die eigenaar blijven tot aan de tijd van de Franse revolutie. Willem Adriaan II (1704-1759), graaf van Nassau, heer van Hoogenhuizen, Driebergen en Zeist en heer van Bergen, trouwt op 14 januari 1725 met Adriana Petronella, barones van der Does van Noordwijk (1703-1770), vrouwe van Alblas. Zij krijgen drie kinderen: Louise Susanna (1726-1803), Willem Lodewijk (1727-1792) en Wigbold Adriaan (1729-1797). Willem Adriaan en Adriana Petronella wonen op 't Hof. Het huwelijk loopt niet op rolletjes omdat zich zowel bij Adriana Petronella als bij hun oudste zoon Willem Lodewijk krankzinnigheid openbaart. Willem Adriaan II verfraait 't Hof en bouwt ondermeer een koepel met uitzicht op de Linden- en Sparrenlaan. Deze koepel wordt later afgebroken en weer opgebouwd - in iets gewijzigde vorm - in de voormalige tuin van 'De Rustende Jager' en doet nu dienst als ijskiosk. In 1739 koopt Willem Adriaan II, voor de somma van f. 5700, het landgoed Huis Rampenbosch van de erfgenaam van de dan sterk verarmde familie Ramp, jonker Franciscus Ernestus Heereman van Zuidwijk, neef van de laatste Ramp, Gijsbert Ramp, die in 1738 was overleden. Willem Adriaan II verhuurt het huis dat echter later, in 1780, wordt afgebroken vanwege de zeer slechte staat waarin het verkeerde. Het bos er om heen wordt gekapt om plaats te maken voor weilanden. Willem Adriaan II sterft op 21 oktober 1759 te Bergen; hij De laatste vrije en hoge heren en vrouwen: Van Nassau (1707-1797) Na de dood van Susanna op 3 mei 1707, wordt de heerlijkheid aan haar zoon Willem Adriaan verlijd. Hij, nog geen vier jaar oud, wordt verzorgd en opgevoed door zijn grootmoeder Adriana Eleonora van Teijlingen, weduwe van Adriaan Studler van Zurck. Zij wordt daarmee voor de tweede maal voogdes, nu voor haar kleinzoon. Het wapen van de graven Van Nassau-Bergen. Wanneer Willem Adriaan meerderjarig wordt, gaat de band tussen de familie Studler van Zurck en Bergen verloren en

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 24