Van de redactie Mieke Botman, Bernard Nuyens en Theo Veer Het onderwijs in Bergen in de 18e eeuw Piet Vijn Leven voor het goud, maakt een hart van ijzer De smederijen in Bergen Harold D.E. Bos Een notabele inrichting in Huize Kranenburgh Verbondenheid en traditie Hans Bouwer en Jan Hageman Amersfoortse evacués in Bergen Trees Bruisma Interview met Jan Ritsema Bert Buizer Naoorlogs Bergen aan Zee - volk aan de deur. Nel Jongejans en Frits David Zeiler Museumnieuws van Het Sterkenhuis Colofon Van de redactie Ook al ligt het al weer enige tijd achter ons, dit 'Van de redactie' kan niet beginnen zonder het overlijden te memoreren van ons redactielid Job Hardeman op 17 november 2009. Ruim tien jaar was hij voorzitter van de Historische Vereniging Bergen NH. Op 20 maart 2003 trad hij af als voorzitter en maakte op 3 juni 2003 zijn entree bij de Kroniek redactie. Met veel belangstelling en enthousiasme nam hij zijn redactietaken op zich, wat hem binnen de kortste keren tot een gewaardeerd teamlid maakte. Verdrietig hebben wij afscheid van hem moeten nemen; wat ons blijft is de herinnering aan een betrokken redactielid en een fijn mens. De redactie wil niet nalaten de samenwerking met de werkgroep Histon aan te stippen als het over deze Kroniek, maar ook over komende uitgaven gaat. Zo presenteren Histon-auteurs Mieke Botman, Bernard Nuyens en Theo Veer na intensief speur- en schrijfwerk hun langverwachte artikel Het onderwijs in Bergen in de 18e eeuw, dat een aardig beeld geeft van wat onderwijs toentertijd behelsde. Bovendien is door dit artikel de kiem voor een volgend gelegd. Bijzonder is het artikel Amersfoortse evacués in Bergen van twee andere leden van Histon, Hans Bouwer en Jan Hageman. Zij vertellen het boeiende verhaal achter de bank rond de 'dikke boom'. Een laatste voorbeeld van intensieve samenwerking van de Kroniek-redactie met drie Histon-auteurs, zo mag een komende themanummer over Heren/Vrouwen van Bergen zonder twijfel genoemd worden. Maria Smook, Barbara Jensen en Jaap Schoen hebben zich veel moeite getroost om ons een overzicht te geven van hen die zich vanaf de vroegste tijden Heer dan wel Vrouwe van de Heerlijkheid Bergen mochten noemen. Het ligt in de bedoeling u dit themanummer na de zomer te bezorgen. Maar eerst wenst de redactie u veel leesplezier met deze voorjaarskroniek 2010.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 3