'Ontwaken van een dorp' Hoe Bergen bekend werd (1880-1910) 1 MUSEUMNIEUWS UIT HET STERKENHUIS I Zomertentoonstelling 2010 in Het Sterkenhuis NEL JONGEJANS EN FRITS DAVID ZEILER p 22 december 1903 werd het nieuwe raadhuis van Bergen geopend, dat was gebouwd ter vervanging van het oude, uit circa 1770 stammende rechthuis. Het werd door velen beschouwd als een afsluiting van het oude en het begin van het nieuwe, en nie mand zal dat scherper hebben beseft dan de burgemeesters vrouw, Marie van Reenen-Völter. Zij had er bij haar man Jacob op aangedrongen om op de bovenverdieping ruimte te reserveren voor een collectie materiële getuigenissen van de geschiedenis en het dagelijks leven van de plattelandsgemeenschap die Bergen eeuwenlang was geweest. Tegelijkertijd legde zij die herinnerin gen vast in haar boekje De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld. Het museum - de voorloper van Het Sterkenhuis - was een voor die tijd bijzonder initiatief en dat zal ook de reden zijn, dat al in de allereerste jaren, met hulp van veldwachter Beeld man, een aantal zeer bijzondere stukken voor de collectie kon den worden verworven. We noemen de zogenaamde broodkast, de Noordse balk, de Poolse patchworkdeken en het boek met pentekeningen van Pieter Dirksz Ellen. Het nieuwe raadhuis (tegenwoordig alweer 'Het Oude') werd gebouwd in traditionele stijl, waarbij adviezen voor kleur stelling en inrichting werden gegeven door een van de eerste kunstenaars die zich in Bergen had gevestigd, de graficus Jaap Veldheer. Hij heeft in allerlei opzichten, onder meer als oprichter van de WV in 1907, een belangrijke rol gespeeld in de ontwik kelingen aan het begin van de 20ste eeuw. Reden voor Museum Het Sterkenhuis, om hem deze zomer een bescheiden hulde te brengen met een keuze uit zijn topografische werk. Veldheer en de zijnen wilden Bergen doen ontwaken uit zijn lange sluimer in de bossen van Noord-Kennemerland. Maar anderen hadden dit al langere tijd voorbereid. Jan Jacob van Ree- nen, de eerste van de 'Bergense' tak, had in samenwerking met burgemeester Samuel Holland en progressieve raadsleden als Willem Buis tal van ontwikkelingen in gang gezet. Plaatselijke initiatieven speelden daarop in. Timmerman J.H. Meijer en zijn zwager metselaar P. Blankendaal bouwden omstreeks 1870 de eerste villaatjes, de zogenaamde rentenierswoningen. Klaas Bruin 31 Het 'nieuwe' raadhuis naast de Ruïnekerk. Houtsnede van J.G. Veldheer uit: S.L. van Looy, Het dorp Bergen, voorheen en thans. Amsterdam, 1906. (collectie Regionaal Archief Alkmaar) nam het bij dagjesmensen populaire Duinvermaak over. Zijn neef Klaas Swaan werd later exploitant van dat andere buitenverblijf, Duinzicht (nu Gasterij 't Woud). Hun collegae van De Rustende Jager, De Vriendschap (nu De Oude Prins) en De Hoop waren actief bij de zomerfeesten, bestaande uit een kermis, harddrave rijen, kolfwedstrijden en een bal. Dominee Immink gaf in 1885 zijn beschouwing Ziet gij deze steenen uit en legde daarmee de grondslag voor het historisch besef van de Bergenaren, waarvan de Ruïnekerk het beeldmerk zou worden. Bovenmeester J. Francken richtte onder meer een spaarbank op. Zijn secondant Pieter van Hoorn dirigeerde het plaatselijk koor en gaf aan ta lentvolle leerlingen tekenles - onder wie Jan Leijen en Willem Bogtman. En schoenmaker Piet Brouwer bleek manusje-van- alles: waterverkoper, telefoonhouder, telegrambezorger, ansich tenuitgever en galeriehouder. Al deze dorpelingen legden de basis voor het dorp van kunstenaars, forenzen en toeristen dat na 1900 alom bekend zou worden. Een bekendheid, die na de stich ting van Bergen aan Zee en de aanleg van de tram stormender hand zou toenemen. De 'droom van een dorp' (thema in 2003) werd tot het 'ontwaken van een dorp' (thema in 2010). De tentoonstelling zal een van de laatste zijn van een lange reeks, die vanaf 1974 werd ingericht op de bovenverdieping van Het Sterkenhuis. Er komt nieuwe, ruimere expositieruimte beschik baar in dat andere gebouw waarop M.A.D. van Reenen-Völter haar stempel drukte: het in 1882-83 gebouwde Huize Kranen- burgh. De collega's van Kranenburgh bieden deze zomer ruimte aan een voorproefje van een grotere historische opstelling ter plaatse. Daarbij wordt aandacht besteed aan de bouwgeschiede nis van het huis, aan een aantal vroege activiteiten van het echt paar Van Reenen-Völter en aan de veelzijdige activiteit van 'huis beeldhouwer' Tjipke Visser - met Jaap Veldheer behorend tot de eerste groep kunstenaars die zich in Bergen vestigde. De tentoonstelling 'Ontwaken van een dorp' is te bezichtigen van 4 mei tot en met 31 oktober 2010 (dinsdag t/m zaterdag).

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 33