Rest nog wat nu tegenwoordig 'grof vuil' noemen. Dat werd zo mogelijk verkocht, verbrand, of anders begraven.... Even opnemen en afrekenen. Elektriciteit werd aanvankelijk geleverd door het GEB, het gemeentelijke elektriciteitsbedrijf en later door het PEN, het provinciaal elektriciteitsbedrijf. De meter werd maandelijks opgenomen, het verbruik berekend en ter plaatse afgerekend, dat alles door Cor Sijpheer, met dienstuniform en op de fiets, later bromfiets. Hij was succesvol als goochelaar ('Professor Remidol'), komiek en illusionist. Verzekeringspremies werden geïnd door 'kwitantieloper' Moninx uit Bergen en vanaf 1948 kwam de heer Appelman wekelijks per fiets aan de deur om de premies van resp. 4, 5 en 8 cent in ontvangst te nemen. Aan de Verspyckweg werd in de jaren vijftig een zestal gemeentewonin gen geplaatst. Hier werd wekelijks de huur opgehaald, en we kelijks een kwitantieboekje ingevuld. Tot in 1970 werd zo (later maandelijks) de huur geïncasseerd. Het wereldnieuws Kranten, tijdschriften en eventueel de leesportefeuille brachten het nieuws in huis. Piet Veldman bezorgde de dagbladen. Hij woonde in de tot woonhuis verbouwde speelzaal bij de Duitse kolonie. Piet van Wonderen uit Bergen bezorgde de weekbla den. Daarnaast was de winkel van Folgers ruim gesorteerd in binnen- en buitenlandse kranten, weekbladen en tijdschriften. De post werd tweemaal daags en op de zaterdag éénmaal door de 'PTT-post' vanuit Bergen besteld. Rondom de huishouding Wekelijks reden de bestelauto's van wasserij De Lelie en na 1957 onder de naam van Dubbel Blank in het dorp rond. Beslist imposant was de grote rode Opel Blitz van wasserij De Lelie, welke naam in mooie letters op de zijkanten was geschilderd. Vooral 's zomers was dat met de bezetting van de zomerhuizen en de hotels een intensief bedrijf. Jaarlijks kwam een scharensliep langs, die tegen vooraf gemaakte prijsafspraak messen en scharen scherpte. Het was een opvallende kar waar de slijpsteen met de voet werd aange dreven. Ook jaarlijks kwam een straatarme vrouw, lopend uit Bergen, met garen en band aan huis. Mijn moeder (Bert Buizer) bood haar steevast thee en boterhammen aan. De grote en kleine mannen werden aan huis geknipt door kapper Van Marwijk van de Kerkstraat. De rooms-katholieke inwoners hadden 'hun eigen' kapper, vader en zoon Beentjes, ook al moesten dezen daarvoor op de bromfiets uit Bergen komen. Herenkleding werd 'op zicht' gebracht door herenmo dezaak De Pee (Bergen) en door de Alkmaarse firma's Koster en Worm. Eén bedrijf kwam niet aan huis en vormt een uitzonde ring op het thema van dit artikel. Vrijwel iedereen kwam mini maal wekelijks naar Folgers aan het Van der Wijckplein. Folgers verkocht souvenirs, parfumerieartikelen, schrijfwaren, tijd schriften, weekbladen, strandartikelen, rook- en snoepwaren enz. Het belangrijkste echter was het PTT-postagentschap waar Folgers de poststempelhamer, met datum en gemerkt 'Bergen aan Zee', vlijtig hanteerde. Aanvankelijk was het naoorlogse postagentschap ondergebracht bij 'oma' Passer; in haar win keltje aan de Van Hasseltweg hoek Kerkstraat, verkocht ze tijdschriften en strandartikelen. Na beëindiging van haar nering verhuisde zij naar haar dochter en schoonzoon Folgers. Een enkele keer kwam schoenmaker Jan Ton uit Bergen, op de bromfiets met enorme zijtassen, de ter reparatie aangebo den schoenen afleveren. Tot nog toe had iedereen die aan de deur kwam daarbij een zakelijk belang. Voor het innen van contributies en donaties en het rondbrengen van convocaties kwamen met regelmaat vrijwilligers aan huis. We noemen de B.IJ.V, Berger IJssport Vereniging, de WV Bergen aan Zee en de 'culturele avonden' van de ANDO (Algemene Nederlandse Drankbestrijding Organisatie) en de KJVO (Kennemer Jeugd Vereniging voor Onthouding). De kinderen kwamen ook aan de deur Plotseling, zomaar via de ether op de vrije woensdagmiddag, was er kindertelevisie. Was er eerst één huishouden met tele visie (de familie Worm aan de Julianalaan), later waren er wel drie huishoudens met zo'n toestel. Bij Van Marwijk aan de Kerkstraat mochten we de ene week, bij de familie Stroomer van Hotel Prins Maurits de andere week kindertelevisie kijken. We keken naar 'jeugdjournaal' De Verrekijker, Coco en de vliegende Knorrepot en Pipo de Clown en Mamaloe. Jaarlijks, op 11 november, stroopten we het dorp af tij dens Sint-Maartenavond. Kaarsjes in de lampion doofden door de stromende regen of de hele lampion vloog in de fik door de vliegend storm. Gewild waren de verrassingspakjes bij Folgers, de zakjes snoep bij Houtman en de mandarijnen bij Stekelbos. Zeer ruimhartig was 'oma Passer': voor de meeste kinderen ging de lampiontocht in principe zo snel mogelijk naar Passer op de hoek Kerkstraat en Van Hasseltweg. Ten slotte De regelmaat van verschijnen van al deze leveranciers vormde een vast patroon in het leven en werken van de bewoners van Bergen aan Zee. Er kwam structuur in de dag, in de week en in de seizoenen en er was veel sociaal contact. Ook hoefde je niet voor ieder wissewasje naar Bergen. Mien Duin-Ravenhorst over haar vader en moeder in 1906: 'Er was geen bakker, geen slager, geen melkboer, geen kruidenier.er was niets'. Ruim honderd jaar later was er niets meer. Gemakshalve noemen we ze maar 'leveranciers', maar daaronder verstaan we in dit artikel ook de meteropnemers, de 'kwitantielopers' enz. De aannemers, timmer- en schildersbedrijven rekenen we er echter niet toe. Bronnen: - Buizer, B. en Frits David Zeiler. Een verjaardag aan zee: Bergen aan Zee 1906-2006. Schoorl: Pirola, 2006. - Bouwer, H. en Jan Hageman.Het Duitse Koloniehuis'. In: Bergense Kroniek, jaargang 15 nr. 2, november 2008, p. 12-17. - Vijn, P. 'Kruideniers (Crudenaers) zijn nagenoeg verdwenen'. In: Bergense Kroniek, jaargang 16, nr. 2, april 2009, p. 5-8. - Vijn, P. 'Van melkbus tot rijdende winkel'. In: Bergense Kroniek, jaargang 16, nr. 2, november 2009, p. 24-27. - Vijn, P. 'Winkels en ambachten in Bergen in de 20e eeuw'. In: Bergense Kroniek, jaargang 16, nr. 1, april 2009, p. 13-19.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 32