Jaap Langenberg ('ome Jack'), de zomerse huisknecht van garagebedrijf en hotel Prins Maurits, tankt zijn Norton 500 cc motorfiets. De benzinepomp werd eveneens geëxploiteerd door het garagebedrijf. (foto: Jan Stroomer) afkomstig uit Driehuizen in de Schermer en dwong veel respect af met zijn machtige Norton Dominator N 88, twee cilinder 500 cc motorfiets. Ieder voorjaar maakte hij - het laatste stukje Zee weg soms met de handen van het stuur - hiermee zijn (r)entree in het dorp. Hij kwam het zomerseizoen intern bij Hotel Prins Maurits voor alle voorkomende werkzaamheden, maar vooral voor de gasflessen, de fietsenstalling en het banden plakken. Gas bezorgde hij met de DKW, later met de Opel Olympia, gezeten op een dik kussen en de stoel op de voorste stand. Moeiteloos en met een gracieuze zwaai nam hij zo'n gasfles op de schouder en zelfs de langste trappen bij de huizen aan de Zeeweg en de Park weg trotseerde hij. Bergen aan Zee en 'Japie', met zijn 'peper- en-zout-kleurige' overall, zijn zwarte alpinopet en een eeuwige 'Arsenal' sigaret tussen de lippen, waren vele jaren gedurende de lange zomers onlosmakelijk met elkaar verbonden. Huisvuil en riolering Ongesorteerd huisvuil werd twee maal per week opgehaald door de gemeente. Bij Bio-vakantieoord verbrandden ze het huishoudelijk afval en de oude kleding op het terrein, waarna de restanten weren begraven. Oude metalen waren voor de ijzer- boer, de lompen voor de voddenman. Ze kondigden hun komst 'bij uitroep'- kenmerkend maar onverstaanbaar - aan. Schillen, groente- en fruitrestanten werden door de schillenboer - na Gerrit Sijpheer was dat Gerard Meijer - met paard-en-wagen opgehaald. Het was voer voor de 'veestapel' van Bob Boersma. Na eerst geboerd te hebben op de eerder genoemde voormalige groenteakkertjes, verplaatste hij zijn 'veestapel' (een koe en twee vaarzen) naar het zanderige weilandje in het toenmalige Elzen- bos (nu Engelse Veld). Later vestigde hij er een minimanege (drie paarden en enkele pony's). De riolering in ons dorp was eenvoudig en meestal doeltreffend. Alle huishoudelijk afvalwater uit de badkamer, keuken en WC werd biologisch afgebroken in door grespijpen met elkaar ver bonden zink- en beerputten. Ieder pand had zo'n systeem. Bij Bio-vakantieoord echter, stroomde het keukenafvalwater tot het begin van de jaren vijftig via een afvoerbuis vrijelijk het duin in. Mijn vader (JB) had op deze zuidhelling enkele jaren zijn 'minitabaksplantage'. Hij droogde de bladeren en versneed ze tot tabak. Later verrees een betonnen bouwsel met lavabrokken als filter. Periodiek moesten de beerputten, ondanks het natuurlijke afbraakproces, worden geleegd. Cor Schotten van de Verspyck- weg was hierin specialist. Hij deed dit met een 'kattenkop', een handbediende zuigperspomp op houten onderstel. De putten- schep - een emmer aan een steel - kwam er ook aan te pas. De beer werd in een kuil op het terrein gestort. Naderhand nam gemeentewerken deze rol over met een 'puttenzuiger', bemand door Cor Dijs. De tankwagen met vacu- umpomp werd getrokken door de Landrover 6-cilinder Pick-up. Samen met een collega van gemeentewerken (GW), eveneens in manchester werkpak gestoken en het hoofd met pet - met GW-logo - getooid, zorgde Dijs voor het leegzuigen. De 'beer' werd op twee plaatsen in de duinen geloosd: 'om de noord' langs de Banweg en 'om de zuid' op een voormalige akkertje. Deze gronden behoorden in die tijd nog niet tot het Noord-Hollands Duinreservaat maar waren eigendom van de NV Bouw Exploita tie Maatschappij Bergen aan Zee. De capaciteit van de eigen riolering van hotels, pensions, restaurants en koloniehuizen schoot snel tekort. In de drukke zomermaanden was de situatie geregeld hopeloos. Het riool systeem kon het grote aanbod niet aan en de stinkende smurrie stroomde de weg op, een onhoudbare toestand. Met de aanleg begin jaren tachtig van een persrioleringssysteem zijn deze pro blemen afdoende opgelost. Nu ook de strandpaviljoens zijn aan gesloten, behoren rioolproblemen daar eveneens tot het verleden.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 31