m |j| '24 Brand in 1990 van het voormalige klooster van de zusters Ursulinen aan de Loudelsweg. (foto: Henk Feld) ongerept en open moest blijven. Het voorstel leverde enorm veel bezwaren op en ook de boeren kwamen in opstand, want Defensie had het gebied rond het vroegere vliegveld steeds voor een jaar aan ze verpacht. De omliggende gemeenten met een eigen opslag zagen het echter wel zitten dat alles in Bergen ge concentreerd werd. Defensie belegde toen een persconferentie in de Oranjekazerne in Amsterdam en ik als burgemeester had geen uitnodiging ontvangen. Ik ben er toch heengegaan en heb toen veel publiciteit voor Bergen gekregen. Uiteindelijk heeft de gemeente Bergen na een jarenlange procedure gewonnen en is de centrale munitieopslag er niet gekomen.' Branden en ongelukken 'Branden', zegt Ritsema, 'vonden altijd 's nachts plaats en ik was altijd aanwezig. De grootste brand betrof het voormalig kloos ter aan de Loudelsweg, dat voor de tweede keer was aangesto ken. Door de harde wind bestond er tevens gevaar voor de om liggende woningen. Ook herinner ik mij nog de boerderijbrand aan de Schapenlaan. Wat was het die nacht koud! Bij het blussen bevroor zelfs het water tijdens het spuiten. De stolp aan de Ka- rel de Grotelaan is twee keer in brand gevlogen en was door het rieten dak moeilijk onder controle te krijgen. Twee branden met dodelijke afloop hebben mij het meest aangegrepen. Wat bovendien afschuwelijk was, waren de dodelijke ver keersongelukken in de Pesiebocht op de Bergerweg, vlakbij het vroegere Pesie's Natuurbad (nu recreatiepark De Batavier). Wat verderop was er dancing de Berger Meermin. Vroeger was deze dancing een nachtclub onder leiding van de zanger Max Woiski en werd daarna door een nieuwe eigenaar tot Extase omge doopt. Van de laatste eigenaar kreeg de dancing de naam de Berger Meermin. In deze gevaarlijke bocht is een aantal jonge mensen omgekomen. Nadat de jongelui in Alkmaar uit waren geweest, reden ze 's nachts nog met drank op naar de Berger Meermin die tot 4.00 uur open was. Ik heb er alles aan gedaan om te zorgen dat de dancing dichtging. Gelukkig is dit na mijn ambtsperiode toch nog gerealiseerd en bestaat de Pesiebocht niet meer.' Veranderingen 'Als ik nu door Bergen loop denk ik wel eens: wat waren er vroeger veel benzinepompen. In de bocht van de Dorpsstraat stond een pomp van het garagebedrijf van P. Bood. Op de hoek Ruïnelaan had je garage Smit en tegenover Gusto garage Kees Koster. Naast supermarkt Deen was er Bos Eyssen en op het Plein Texaco. Ze zijn allemaal verdwenen en dat heeft in ieder geval milieuwinst opgeleverd. De overgebleven benzinepompen moeten nu aan zeer strenge regels voldoen. Een belangrijke gebeurtenis vond ik de verhuizing in 1980 van het gemeentelijk apparaat vanuit 't Oude Raethuys naar Elkshove. Tegen deze verhuizing waren eerst veel bezwaren omdat het gemeentehuis uit het centrum verdween. Dan mag ik de Sporthal (Europahal) naast de Europese School niet vergeten. Ik weet nog dat ik met directeur Rock naar Den Haag ben ge weest om voor subsidie te pleiten. Er werd hem 250.000 gulden toegezegd en dat nog wel voor de kleinste Europese school in die tijd. De school gebruikt de sporthal door de week en de gemeente in het weekend. Een prima oplossing toch! De bouw van de wijk Saenegheest, de Dirk Klompweg, plan Loudelsweg (kloostercomplex) en Landweg heb ik allemaal meegemaakt en in Bergen aan Zee de bebouwing van het Engelse Veld. Jammer genoeg is het mij nooit gelukt het gebied rond de Ruïnekerk verkeersluw te maken. Alleen de Oude Prinsweg is afgesloten voor autoverkeer. Dit gebeurde ook weer met 8 tegen 7 stemmen, maar nu omdat een raadslid zich had vergist. De bowlingbaan die op de plek zou komen waar nu modezaak Vanilia is gevestigd, is jaren tegengehouden. Toen de vergunning eindelijk rond was, bleek er geen interesse meer voor te zijn, omdat bowlen toen niet meer in was. Ook wilde men vroeger van De Rustende Jager een cultureel centrum maken, maar na een actie ("Laat De Rus niet rusten") bleek dat de Bergenaren er zelf niet veel geld voor over hadden.' Kunst 'Mede omdat ik veel van kunst houd, heb ik mij volledig in gezet voor Museum Kranenburgh. Door de BKR (Beeldende Kunstenaars Regeling) die in 1987 opgeheven is, werden er kunstaankopen gedaan en opdrachten aan kunstenaars gegeven. Zo is het beeld van Geer Roobeek in de vijver voor Elkshove geplaatst en de beelden van Ellen de Groot in Saenegheest en in Schoorl. Alle kunstenaars boven het Noordzeekanaal, behalve uit de Zaanstreek, brachten om de week hun werk in. Een mu seumdirecteur uit Schiedam en kunstenaars (niet uit Bergen)

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 26