PENSION AMERSFOORTSE EVACUÉS IN BERGEN Groepsfoto voor Pension Bakhuis, Bergen aan Zee 1940. Voorste rij: op de knieën mevr. Kroes (moeder van Hetty Kroes), Robbie de Jong, Ton Blom, Hetty Kroes, Robby Kroes, Ineke Blom, Tbea de Jong. Achterste rij: mil., Hettie de Jong, mil., mevr. De Jong, man onbekend, Pensionhoudster er schuin achter, ervoor Reina de Jong, mevr. Van der Zee (oma van Hetty Kroes), dhr. Van der Zee (opa van Hetty Kroes), onbekende vrouw, dhr. Blom, mevr. Blom, verder langskomende Nederlandse militairen. (foto: Hetty Kroes) Mevrouw Bouman: 'Een week na de capitulatie kregen we bericht dat we naar Amersfoort konden terugkeren en troffen we ons huis aan zoals we het verlaten hadden: kip en rijst op het aanrecht, onder de schimmel! We hoorden dat veel Joden zelfmoord hadden gepleegd.' Hetty Kroes:Toen we thuiskwamen had mijn vader de plakbandstrippen al van de ramen gewassen. Er gingen ge ruchten dat toen de stad verlaten was, er was geplunderd en dat zo'n dader, toen hij gepakt was door de politie, langer dan een dag aan een lantaarnpaal was vastgebonden. Dankbetuiging van de Amersfoortse bevolking In augustus 1940 werd in Amersfoort het comité Aandenken Bergen opgericht. Als dank voor de genoten gastvrijheid besloot dit comité de Bergense bevolking een bank te schen ken. Het gemeentebestuur van Bergen besloot dat plaatsing rondom de Studler van Surckboom aan het begin van de Hoflaan een mooie plek zou zijn. In december 1940 was men klaar met de bouw van de achthoekige bank met zijn fraaie siersmeedwerk en op elke hoek van de bank houtsnijwerk met één van de volgende dieren: schaap, koe, haan, eekhoorn, gaai, kikvors, veldmuis en uil. De onthulling was een bij zondere plechtigheid waar niet alleen leden van het college van burgemeester en wethouders van beide gemeenten bij aanwezig waren, maar ook gemeenteraadsleden, comitéleden, de makers van de bank: de heren Vredeling en Vonkeman en de kalligraaf van de oorkonde, de heer Veis Heyn. Daarnaast waren er nog enkele andere genodigden. Redevoeringen en censuur Tekenend voor de oorlogstijd met bijbehorende censuur van de bezetter, is wel het feit dat voor deze openluchtbij eenkomst eerst toestemming gevraagd moest worden aan de procureur-generaal van Amsterdam, maar ook aan de secre taris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zelfs de toespraken moesten eerst ter goedkeuring overlegd worden. Door deze vertragingen werd besloten de herin- neringsbank pas een jaar na de evacuatie op 19 mei 1941 te onthullen en een bijbehorende oorkonde te overhandigen. Namens burgemeester J. C. graaf van Randwijck hield de heer F. Boerwinkel, voorzitter van het comité Aandenken Bergen een redevoering. Een citaat uit die redevoering: Bij nadere beschouwing ontwaren wij op de hoeken der bank de gebeeldhouwde koppen van acht dieren, die in deze streek worden geteeld, of die hier karakteristiek inheems zijn. Een ander citaat uit die redevoering: 'De Gemeente Bergen is een elastische gemeente, die met haar 3000 inwonersin staat is in het badseizoen 3000 gasten op te nemen die welvaart en vertier brengen in de gemeente. De 6000 evacués echter, behoorden voor een groot deel tot die categorie van perso nen, die meer kwamen vragen, dan ze konden aanbieden. Nochtans heeft u ons met grote hartelijkheid en vrijgevigheid ontvangen. Burgemeester H.D.A. van Reenen hield ook een re devoering. Een citaat uit die redevoering: 'Ook Bergen's burgerij, in al haar geledingen, breng ik hier een woord van oprechte dank, zowel voor de gepresteerde voorbereidende werkzaamheden, als voor de spontane medewerking, in alle opzichten verleend, waardoor de taak van het gemeentebe stuur destijds aanmerkelijk is verlicht.Een ander citaat uit de redevoering: 'En wanneer wij deze monumentale bank van nabij bezien, hoe sterk komt dan tot uiting de grote zorg, die daaraan is besteed door uw architect de heer H.J. van den Heuvel, in samenwerking met de heer J.H. Roggeveen, gemeentearchitect. Tegenwoordige staat van de herinneringsbank Van de oorspronkelijke bank zijn alleen de smeedijzeren sierletters bewaard gebleven. De tand des tijds heeft vervan ging noodzakelijk gemaakt. Het fraaie houtsnijwerk is bij die vervanging verloren gegaan. De laatste restauratie vond in 2003 plaats. Volgens de officiële gegevens waren er in de gemeente Bergen op 1 januari 1940, 6903 inwoners.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 23