e> cc UJ CD C3 2 C3 ■g Groepsfoto voor Hotel Nassau, Bergen cc aan Zee 1940. Links achterste rij: Mevr. Pels, drie onbekenden, met pijp g dhr. Pels, man met hoed onbekend, o lange man met pan in de hand is dhr. Blom, schuin achter hem mevr. De Jong, onbekende man, mevr. Mulder en mevr. Van der Zee. Middelste rij: twee meisjes, daarnaast Thea en Reina de Jong. Voorste rij: vier kinderen, Ton Blom, Ineke Blom, Robbie de Jong en Hetty Kroes. (foto: Hetty Kroes) Toen de Amersfoortse evacués per tram in Bergen aan Zee arriveerden, was het eigenlijk de bedoeling dat de mensen zo veel mogelijk onderdak zouden krijgen bij particulieren, maar de meeste woningen waren verlaten en afgesloten. Ook Ho tel Nassau was na het tijdelijk verblijf van de gemobiliseerde Nederlandse soldaten uitgewoond, beschadigd, maar ook op verschillende plekken opzettelijk vernield en eigenlijk niet ge schikt om gasten te ontvangen, mede door het ontbreken van het hotelpersoneel normaal 30 man personeel die intern in het hotel verbleven). Ondanks dat, vond toch nog een aantal vluchtelingen onderdak in het Hotel Nassau. Mevrouw barones Taets van Amerongen-van Reenen, zuster van de burgemeester Van Reenen, heeft in die dagen de coördinatie op zich genomen samen met mijn moeder, om de opvang van de vluchtelingen in Bergen aan Zee in goede banen te leiden. Uiteindelijk kregen de vluchtelingen onderdak in o.a. Pension Bakhuis, Hotel Nassau en diverse particuliere woningen. Hetty Kroes: 'Bij aankomst in Bergen aan Zee was mijn broertje nauwelijks wakker te krijgen, mijn moeder schudde hem heen en weer. We kregen woonruimte toegewezen in een heel kil huis waar we afstandelijk werden ontvangen. Ik herin ner me ook nog dat we bij die mensen op de vloer zaten op zo'n harde vloerbedekking met ribbeltjes, van een soort sisal. Mijn oma bleef bij ons en mijn moeder ging op onderzoek uit of er niet een betere plek te vinden was. Na enige tijd kwam ze terug, zij had wat beters gevonden, tevens ook het adres waar haar oude buren huisden. We zijn opgebroken en naar het Pension Bakhuis gegaan. Het pension waar we gefotografeerd zijn. Een heel gezellig stel mensen. We kwamen ook wel in Hotel Nas sau omdat daar bekenden verbleven, ik herinner me dat er een dansvloer was van glas met licht eronder, zoiets had ik natuur lijk nooit gezien, laat staan dat ik ooit in een hotel was geweest. Ed Servaas:Wij verbleven in een vakantiehuis nabij Ho tel Nassau. Mijn moeder sprak na een paar dagen een bekende uit haar buurt die een groot gezin had en in verschillende hotel kamers bivakkeerde. We hebben toen geruild. De verzorging in het Hotel Nassau was goed. Mevrouw Zeiler kookte zelf voor ons, omdat de kok was opgeroepen om in het leger te dienen. Er was ook nog een bediende die het eten serveerde, wat voor ons een ongekende luxe was.' De Slag om de Grebbeberg en de capitulatie De slag om de Grebbeberg duurde van 11 tot 13 mei en werd gekenmerkt door hevige gevechten. Een Duitse legermacht van ongeveer 23.000 man probeerde door de Grebbelinie heen te breken. De Duitsers werden tegengehouden door eenheden van het lle Legerkorps. Uiteindelijk was na een ongelijke strijd de Duitse overmacht te groot en werd 13 mei besloten de hele Grebbelinie te ontruimen en de Nederlandse legereenheden terug te trekken naar het westen. Opl4 mei capituleerde Ne derland als gevolg van een vernietigend bombardement op Rot terdam. Bert Thomas:Ongeveer vier dagen na de capitulatie stond er plotseling een lange colonne vreemde soldaten in het dorp. Zij waren per fiets gekomen en stonden stil bij het plein voor de rooms-katholieke kerk. Ik stond met wat andere jon gens op het plein. Voor ons waren het net een grote bende grijze muizen, niet piepjong meer. Alleen enkele mannen die de baas bleken, waren jonge kerels. We hadden al zoveel over hen gehoord en meegemaakt in de afgelopen dagen, dat we bang waren wat of dit volk met ons volk zou gaan doen. Met onze evacués bij ons in huis, maar ook met alle anderen in het dorp, hebben we dit begin van de bezetting meegemaakt, het onrecht van deze oorlog met elkaar gevoeld, onze verontwaardiging met elkaar gedeeld en onze machteloosheid ten diepste beseft.' Ed Servaas: 'Wij zaten met z'n allen in de eetzaal van Hotel Nassau in Bergen aan Zee, toen we in de verte het geronk van een motorfiets hoorden. Eén riep: "Daar zijn ze, daar zijn ze!" We renden naar het raam en zagen een motorfiets met zijspan naderen met twee gewapende Duitse soldaten die van die piketpaaltjes met witte vlaggetjes uit hun zijtassen hadden steken. Ze kwamen dichterbij, minderden vaart, keken even om zich heen en reden toen weer door. Het was voor ons allemaal de eerste kennismaking met de bezetter. Terugkeer naar huis Door de capitulatie was het gevaar voor bombardementen en gewapende strijd in Amersfoort geweken en konden de evacués weer huiswaarts keren. Tussen 18 mei en 21 mei keerden de meeste evacués weer terug naar Amersfoort. Enkelen vertrok ken al eerder.

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 22