Amersfoortse evacués in Bergen HANS BOUWER EN JAN HAGEMAN Inleiding Vooral's zomers zie je, zowel toeristen als Bergenaren, even uitrusten op de bank die rondom de 'dikke boom' staat. Deze bank met de fraaie, smeedijzeren sierletters AB 10-19 mei 1940, was een geschenk van de 6000 Amersfoortse evacués aan de Bergense bevolking als dank voor de opvang in de meidagen van 1940. Maar wat was ook al weer de reden van de evacuatie? Waar herbergden de 6903* Bergenaren zo'n groot aantal evacués? Hoe hebben de Amersfoorters de gastvrijheid ervaren en hoe verliep de hele actie? Wij doken in de archieven en spraken met mensen die hier nog iets over wisten te vertellen. Mensen die de evacuatie als kind hebben ervaren, maar ook mensen die zich de verhalen van hun ouders nog wisten te herinneren of van wie de ouders hun erva ringen aan het papier hadden toevertrouwd. Het was schrijnend dat, op het moment dat de vluchtelingen hier een veilig heenko men zochten, Bergen onder vuur lag. De herinneringen daaraan hebben we niet onvermeld gelaten. De ervaringen van de geïn terviewden wijzen erop dat de Bergenaren verplicht waren de vluchtelingen in hun huis op te nemen, maar een expliciete ver melding in de archieven hebben we hierover niet kunnen vinden. Het staat wel vast dat de meeste Bergenaren het vanzelfsprekend vonden om de ontheemden die voor hun deur stonden, hartelijk en gastvrij te onthalen. Korte voorgeschiedenis en de Duitse dreiging Al snel na zijn benoeming tot Rijkskanselier van Duitsland in 1933, trok Hitier alle macht naar zich toe en begon met het her overen van gebieden die tijdens de Eerste Wereldoorlog verloren waren gegaan. Zoals bekend bleef het daar niet bij. Op 12 maart 1938 werd Oostenrijk geannexeerd. Toen Hitler in september 1939 Polen binnenviel, verklaarden Frankrijk en Engeland de oorlog aan Duitsland en was het begin van de Tweede Wereld oorlog een feit. Nederland was neutraal, maar toch werden al uitgebreide voorbereidingen getroffen om het land te verdedigen tegen een mogelijke Duitse agressie. Vooral de Duitse inval in Denemarken en Noorwegen in april 1940 zorgde voor verhoogde paraatheid en intensieve voorbereidingen. Naast mobilisatie- en defensie plannen werden er ook evacuatieplannen gemaakt voor de bur gerbevolking. Noord-Holland werd grotendeels beschouwd als een relatief veilige regio waar grote aantallen mensen tijdelijk konden worden opgevangen. Met uitzondering van o.a. Den Helder vanwege de marinebasis. Amersfoort en de Grebbelinie Tot een mogelijk gevechtsgebied behoorde de Grebbelinie. Het was de derde van de vier verdedigingslinies die Nederland vanaf de Duitse grens had opgeworpen (zie kaartje) en deze was gele gen tussen de IJssellinie (de tweede verdedigingslinie) en de Hol landse Waterlinie (de vierde verdedigingslinie). De Grebbelinie liep ongeveer vanaf Huizen tot aan de Grebbeberg en volgde de natuurlijke barrière van de Utrechtse Heuvelrug. De gemeente Amersfoort had circa 43.400 inwoners en was daarmee verreweg de grootste gemeente in de nabijheid van de Grebbelinie. Tevens was het de grootste garnizoensplaats. Dit hield in dat er bij een gewapend conflict reële veiligheidsrisico's zouden ontstaan voor de burgerbevolking. Voor Amersfoort lag ten tijde van de Duitse inval een uitgebreid evacuatieplan klaar. Dit plan was echter niet zomaar van de één op de andere dag tot stand gekomen. Evacuatieplan Vanaf 1935 was er al sprake van verhoogde waakzaamheid bin nen de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken. Dit blijkt uit een geheim bericht dat de legerleiding op 26 maart 1935 liet uitgaan over eventuele grootscheepse evacuaties uit gebieden die mogelijk tot een direct gevechtsterrein zouden gaan behoren. Door generaal A.R. van den Bent van het 4C Legerkorps werd een evacuatieplan opgesteld. Het plan hield o.a. in dat vrijwel de gehele Amersfoortse bevolking verspreid zou worden over Noord-Holland. Dit evacuatieplan bereikte op 29 augustus 1939 burgemeester graaf Van Rand wij ck van Amersfoort met het ver zoek om in stilte met de voorbereiding van een mogelijke evacu atie te beginnen. In dit kader werden door de regering speciale 'Commissarissen Afvoer Bevolking' (CAB) benoemd. Voor het Ü**?eiuNG van tu Ni ut rl Armst iROfftn OP Of MOHUI n van to Mei 1940 'IJSEL veiuwe .ItlDtM l* *OID *ÖUAt«> 7 BATALJONS De vier Nederlandse verdedigingslinies mei 1940. (foto: Hans Bouwer)

Bergense kroniek | 2010 | | pagina 17