'Aangesloten op het Europeesche Spoorwegnet!' Op 24 juni 2009 is het precies honderd jaar geleden dat de spoorverbinding tussen Bergen en Bergen aan Zee in gebruik genomen werd. Een verbinding die cruciaal is geweest voor de ontwikkeling van Bergen aan Zee als badplaats. Zowel aan de badplaats als aan de spoorlijn is onmiskenbaar de naam Jacob van Reenen verbonden. Van Reenen was onder meer burgemeester van Bergen, eigenaar van het duingebied, stichter van Bergen aan Zee, maar ook bestuurslid van de NV Stoomtram Maatschappij Egmond-Alkmaar-Bergen (kortweg de EAB) en als zodanig zeer nauw betrokken bij het tot stand komen van de gelijknamige spoorwegverbinding. De spoorlijn die van Egmond aan Zee via Egmond aan de Hoef, Alkmaar en Koedijk naar Bergen loopt, wordt geopend op 20 juli 1905 en is al bij aanvang een groot succes. Het aantal passagiers overstijgt de verwachting en de dienstregeling moet al direct stevig uitgebreid worden. Reden er aanvankelijk drie trams per dag naar Egmond aan Zee en Bergen, in december 1905 zijn dat er al negen per dag naar Egmond aan Zee en acht naar Bergen. Het EAB jaarverslag vermeldt dat er in slechts vijf maanden tijd meer dan 130.000 passagiers zijn vervoerd. De opbrengst bedraagt ruim 23.000,-. De spoorlijn wordt geëxploiteerd door de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, doorgaans afgekort als HIJSM, een voorloper van de NS. Aankomst op het station van Bergen aan Zee rond 1910. (foto: archief Piet Mooij) L.. lBwtiÊ MART HENNEKE - I SS "Vl -•^2sL--.

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 8