INHOUD Van de redactie Van de redactie Marijke Kirpensteijn Arme Geertruij. Een misdaad en straf uit de 18e eeuw Ru Waalewijn Het Bergense slachthuis Korneel de Kort - Min Leven en werken aan de Hoopweg Mart Henneke Aangesloten op het Europeesche Spoorwegnet Piet Vijn Broodbakken is van alle tijden Frits David Zeiler Modderen en malen Colofon Bergense Kroniek en Historische Vereniging Bergen NH Herman Gelens Een legendarische dirigent en een onzichtbare schilderes Waardevast In tijden van crisis waarin alles minder dreigt te worden, is er één troost: uw HVB lidmaatschap wordt méér waard. Gaat u maar na: behalve dat de prijs per exemplaar fors omhoog is gegaan zonder dat uw lidmaatschap duurder werd, krijgt u nu vaker drie uitgaven per jaar in uw bus, en ook alweer zonder extra kosten. Ook dit 16e redactiejaar gaat daar een voorbeeld van worden: nauwelijks bent u bekomen van een themanummer over onze bijzondere plaatsgenoot Herman Plomper, of de Voorjaarskroniek ploft alweer op uw mat. Elk wat wils Ook deze Voorjaarskroniek biedt weer voor elk wat wils over Bergens voormalig wel en wee. Zo wordt Geertruij Evers wegens insluiping strafrechterlijk vervolgd, lezen we hoe het kwam dat je ooit vanuit Bergen naar elke Europese bestemming kon treinen, begint een serie artikelen over Bergens middenstand om te beginnen met de bakkers, krijgt u een overzicht van het leven van musicus Cornelis Jonker en schilderes Beli Bok, verneemt u dat de dorpswasserij in de bocht van de Lijtweg ooit gebouwd is als gemeentelijk slachthuis, maakt u mee hoe het leven aan de Hoopweg er vroeger uit zag en krijgt u via het Museumnieuws de aankondiging mee van komende tentoonstellingen over polders, zowel in Het Sterkenhuis als in Kranenburgh. Index en Lemma's Bij de Najaarskroniek trof u als bijlage een Index op 15 jaargangen artikelen uit de Bergense Kroniek. De uitgebreide inhoudsopgave danken wij aan de inspanningen van onze oud-eindredacteur Roosannie Kromhout, die ons daarmee (voor de derde maal) een praktisch hulpmiddel biedt om in de langzamerhand rijke verzameling Kroniekartikelen, op alfabet te zoeken naar onderwerpen waarover iets geschreven is. Kronieken on line In lijn met het bestuursbeleid onze doelstellingen digitaal te verwezenlijken, zijn (dankzij samenwerking met het Regionaal Archief te Alkmaar) inmiddels alle artikelen uit de eerste tien jaargangen nu op de site pagina voor pagina in te zien, evenals genoemde Index, en een overzicht van lemma's uit die artikelen, waarvoor Bob van de Graaf zich sterk gemaakt heeft. Niet iedereen kan lid zijn vanaf het eerste uur en over alle kronieken beschikken, maar nu kunt u de inhoud van eerdere Kronieken die u mogelijk in gedrukte vorm mist, raadplegen. Deze site zal jaarlijks worden aangevuld. De Kroniekredactie wenst u met deze 16e Voorjaarskroniek weer veel leesplezier.

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 3