'T SPEKHOK Herberg De Hoop, Hoopweg hoek Dorpsstraat, 13 december 1979 (Foto: W. de Maaré). 't Spekhok. IDEM, pseudoniem van Ide Min (1900-1991). (Uit: verhalen en gedichten in Oud-Bergens, herdruk 2003, uitgave boekhandel Thomas). Op nr. 5 was het vrachtwagenbedrijf van Nick Tesselaar gevestigd dat ongeveer 10 jaar geleden is opgeheven. Naast nr. 13 lag een boomgaard met lekkere appeltjes waarvan menig kind in onze straat wel eens snoepte. We kropen daarvoor onder de haag door. Later werden er twee huizen op dat stuk boomgaard gebouwd. Dan komen we bij nr. 15, een (in de volksmond) arbeiderswoning uit 1854 met een oude waterput en in combinatie met de boerderij op nr. 17 (bouwjaar ca. 1875) zeer waardevol. Beide panden zijn prachtig gerestaureerd en een aanwinst voor de Hoopweg. Maar we gaan weer even terug naar het begin van de straat. Tegenover het spekhok was vroeger ook een bedrijf gevestigd. Dat was het schildersbedrijf van de gebroeders Meijer. Vervolgens kwam daar de firma Van der Broek met een dierenwinkel, daarna een schoenenwinkel en weer later vestigde de heer J.C Kooiman er opnieuw een schildersbedrijf (zie B.K. nov. 2002). Naast ons huis op nr. 6 was een doorgangsadres van de gemeentepolitie, men had speurhonden in een ren achter in de tuin. Dat vonden wij heel interessant, al moest je niet te dicht bij die grote honden komen. Het was voor ons geen saaie tijd omdat wij zoveel speelruimte om ons heen hadden. En nu heb ik het nog niet eens over de tijd van 'Bello' gehad. Omdat wij dicht bij de hoek van de Karei de Grotelaan woonden, hoorden wij de tram al van verre aankomen. Wij klommen dan over de oude wal en legden centen op de rails om te zien hoe ze plat werden gereden. Het was een geweldige tijd aan de Hoopweg. Ongeveer de helft van de bewoners aan de Hoopweg is geboren in Bergen. De andere bewoners niet, maar ook die hebben het best naar hun zin. Hoe kon toch dit gebouw, tot aan zijn laatste dagen. Zo raadselachtig vreemd, de naam van Spekhok dragen? Want goed beschouwd is deze naam heel gek Het was in geen geval een hokje vol met spek. t Was meestal leeg en was het soms eens vol. Dan was het mensenvlees, op bier of alcohol. Een dronken vent versliep in 't hok zijn kater En kreeg daarbij geen spek maar roggebrood en water. Omdat 'n dronken vent daar als een varken lag. Misschien dat daar het volk de bijnaam „spek'' in zag. Tot slot is 't goed, de spek bij 't hok te laten En verder maar weer plat uit 't grijs verleden praten. Hier is den 'n gevalletje, uit de anale van 't Spekhok, zo as t een dikke derteg jaar lede beurd is. Sogges om zes uur stapte Tienus Min uit de bedstee om de dag te beginne mit koffiezette. Hallef ankleed stond ie te studdere bai het peteroliestel, toe ie 'n vreemde zwere stem leek te hore. Hai gong effies kaike bai de achterdeur. Niks. Toe bai de voordeur ok niks. „Ik zit hier", hoorde Tienus en die stem kwam uit de kamer. Nou deer zat 'n wuldvreemde kirrel an tafel en toe kreeg Tienus n heel verhaal van die persoon. jooj ik zit ier al 'n ier en 'k ben blaid. dat je aindelek wakker ben". ..Wat is 'r an de hand?", vroeg Tienus. ,,Je ben zeker 'n Egmonder ,,Ja jooj, Groen iet 'k, kejje me iet?". ..Meskien wel", zai Tienus en hai zai d'r bai. dat ie Tienus Min was. ,,Ie jooj. van Klaas Ide Min?" Ja dat was zo .Weill jooj, den ew 'k nag bai je vader ewerkt in de dooine, Ja jooj, elmplante bai Klaas 1de Min, die ad t anome van Birgemister van Rinne". ,,Ja, ja, zo is 't, zai Tienus, maar wat mot je nou al zo vroeg in Berge doen ,,Dat zal ik je zegge, jooj. Ik ben illegaar iet vroeg. Gusterevend was 'k al in Berge en ik zou al lang in Aimongd ezete ewwe, maar ze ewwe me dronke evoerd bai lllebrangd en toe ben ik in 't spekokkie egooid. Venoggend vroeg ben 'k bai ekomme en 'k wist om de dooivel iet weer ik was. Arstikke donker en stil as 'n graf. Je kon de vlooie ore lope, jooj. Toe ew 'k eroepe an «.re vrauw. Zo ard ewk eskreewd, dak 'r zellef wakker van eworre ben en toe kwam 'k langzaam an de weet wat 'r ebeurd was en dat 'k in 't spekok zat. Toe ewk evloekt op die dongderstrale, die me dronke evoerd adde en toe ewk an de deer e-reteld en d'r teuge ang eskopt. Toe ik 'r een gat in etrapt ad. was 'k mitien zo nichter as 'n speenvarke en ben oit dat ok ekrope. Toe ben ik wat rongd elope en an de sniffel egaan om bai de ien of de aar in ois te kommc om 'n bakkie koffie. Ie jooj, bai jullie sting de deer op 'n kier en voorooit docht 'k, gaat er in jooj, as 'r mense benne is 'r koffie ok. Das alles now weet je t". ,,Je heb 't goed troffe, zai Tienus, de deur is altaid los bai ons, maar dat ie op 'n kier stond wist 'k niet. Afain, de koffie is klaar en je ken je portie d'r van kraige en den mot je weer gaan want ik mot nee me werk". ,,Dat ken, Tienus, en meskien eb je nag 'n pruimpie tebak ok voor me den ken ik 'r weer tigge onderweg". Zo is 't gaan in die dage en de deur bleef alle dage en nachte los bai Tienus, maar Groen heb 'r nooit meer weest. Idem.

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 32