banketbakker/ 2385 WINKELS EN AMBACHTEN IN BERGEN Banketbakker Soecker in Alkmaar was een begrip inde regio. Zijn dochter Mien was getrouwd met Gerard Koolmees, die vanaf 1955 op een creatieve wijze reclame maakte voor zijn bedrijf in de bioscoop van 'De Rustende Jager' in Bergen. (Foto: Jan Koolmees). Jan Koolmees in 1968 voor zijn winkel in de Jan Oldenburglaan 5. Deze laan had toen een heel ander aanzien. Makelaardij Nap (op de achtergrond) had nog een tuintje voor het huis. (Foto: Jan Koolmees). Maar in die tijden zijn er ook middenstanders geweest, die door een ommezwaai van hun bedrijfsbeleid het hoofd boven water konden houden. Zoals kruidenier Jo Vermeulen, B reelaan 33 (schuin tegenover de AH-supermarkt), die met zijn vrouw een restaurantje begon, dat al gauw een succes werd, mede omdat de winkelmeisjes van Albert Heijn hun beste klanten werden! Ook slager Piet Vis en zijn vrouw, die 'Buil Super' als buur hadden, zagen de situatie aanvankelijk zeer donker in. Na gesprekken met de toenmalige bedrijfsleider van AH pasten zij hun assortiment aan en door nog intensievere voorlichting en service bleek al gauw dat ze wel degelijk bestaansrecht hadden. Winkelen en wandelen Door de groeiende welvaart in de laatste decennia van de 20e eeuw kwamen de toeristen steeds vaker gedurende het gehele jaar naar onze kuststreek. Ook het aantal bezoekers van 'buiten' nam in de weekeinden in Bergen enorm toe, mede door een verruiming van de openingstijden voor winkels. Dit heeft de vestiging van meer kledingzaken, horecabedrijven, bloemisten, snackbars en drogisterijen tot gevolg gehad. Methode 'Anton Sinkel' succesvol Op geringe afstand van het gegroeide dorp Bergen bevindt zich de 'koopstad' Alkmaar. Daar zijn de warenhuizen, de bouwmarkten en de grote winkelbedrijven. Daar kan men ervaren dat de aanpak van Anton Sinkel uit de negentiende eeuw toch niet te stuiten was. Bronnen: - Handelsregister, Noord-Hollands Archief Haarlem - Bergensche Bad-, Duin- en Boschbodes, Regionaal Archief Alkmaar - Archief Nederlandse Brood-en banketbakkers Ondernemers Vereniging, Gouda - Drs. Sunny Jansen, Brood is leven, Nederlands Bakkerijmuseum 'Het Warme Land', Hattem - Theo Spil, De verdwenen bakkers. Bakkerijmuseum 'de oude bakkerij', Medemblik - Inie Leijsen - Dijs, Schoorl, interview zomer 2008 - Henk Roos, Bergen, interview zomer 2008 Bakker Jaap Leijen en Nel Leijen-Blauw in feesttooi voor hun winkel Loudelsweg 10 op een zonnige Bevrijdingsdag. (Foto: familiealbum).

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 21