Waarom broodbakkerij ROOS banketbakkerij werd In 1929 begon ook Frits Roos in Bergen. Hij nam de brood en banketbakkerij van zijn vader aan de Dorpsstraat 1 over. Bij zijn start heeft hij de broodbakkerij niet voortgezet. Zag hij op tegen het zware werk in de nachtelijke uren? Waren er teveel broodbakkers op het kleine dorp? Wie weet beter het antwoord op deze vraag dan zijn zoon Henk. Henk Roos, geboren in 1930 in Bergen, was de derde (banket)bakker in rij met deze naam. Hij woont nu met zijn vrouw Tineke aan de rand van het centrum in Bergen. Zij hebben 33 jaar de heerlijkste producten in een grote verscheidenheid gemaakt en verkocht aan de inwoners en bezoekers van Bergen. Ik zocht hem op en hoorde over de geschiedenis van zijn opa en zijn vader, en hoe het kwam dat de broodbakkerij veranderde in een banketbakkerij. 'Mijn opa Hendrikus Roos is geboren in 1870 in Schagen. Hij begon in 1896 zijn bakkerij met winkel in de Kerkbuurt, hoek Franschesteeg, in het hart van het toen nog kleine dorp Bergen, nu Dorpsstraat 7, op de plaats waar nu woonwinkel 'De Spieghel' is gevestigd. In juli 1903 kocht hij van burgemeester Jacob van Reenen een stuk grond en liet daarop een woonhuis met winkel en bakkerij bouwen. In 1904 verhuisden opa en oma naar het nieuwe pand aan de Dorpsstraat nr. 1, slechts circa 30 meter van hun oude adres. Dat moet een geweldige gebeurtenis in hun leven zijn geweest! Zij hebben de ontwikkeling van Bergen tot een woonplaats voor renteniers en goed gesitueerden en tot een vakantieoord bij uitstek in zijn volle omvang meegemaakt. Vele jaren kwam opa met een kettekar, rijk gevuld met eigen producten, bij zijn klanten voor de deur. Kar en ket stonden in de steeg (nu Finse winkel) tussen zijn bedrijf en de slagerij van Jan en Gerrit Hoogvorst, Kerkstraat 4. Hendrikus bakte o.a. brood voor de bewoners van het interneringsdepot op de Vinkenkrocht aan de Breelaan. Dat was van 1913 tot en met 1918. Hij had toen zoveel meel in voorraad, dat de zoldervloer ervan doorzakte! In 1929 nam mijn vader Frits, toen 29 jaar, de brood en banketbakkerij van zijn vader over. Hij had zich in de jaren twintig bij gerenommeerde banketbakkers in Amsterdam en Den Haag en op de vakschool bekwaamd in het banketbakkersvak. Bij zijn start in Bergen veranderde hij het bedrijfsbeleid. Het broodbakken werd vanaf toen gedaan bij H.G.A. Bakker in de Stationsstraat en korte tijd later zijn dit bedrijfsonderdeel en 'de goodwill' aan genoemd bedrijf verkocht.' Op mijn vraag waarom zijn vader in een tijd, dat het met de economie niet zo goed ging koos voor overwegend luxe consumptieproducten, gaf Henk een verrassend antwoord: 'Dat had alles te maken met een allergie voor broodlucht. Als brood uit de oven komt komen er dampen vrij, die enige tijd in de bakkerij blijven hangen. Die lucht maakte hem ziek. Bij zijn keuze zal hij ook beseft hebben, dat de groei van het toerisme in Bergen bestaansrecht moest bieden voor een speciaalzaak. Het is beslist niet gemakkelijk gegaan. De Tweede Wereldoorlog heeft alles op zijn kop gezet en het heeft na 1943 dan ook even geduurd om de zaak weer op orde te krijgen. Henk heeft in 1957 het stokje van zijn vader overgenomen. Hij had op de ambachtschool in Alkmaar en bij topbanketbakkers in ons land zijn prachtige beroep geleerd. Samen met zijn vrouw Tineke van den Berg (haar vader en later haar broer waren banketbakkers met een klinkende naam in Hoorn), werd het inmiddels zeer goed bekend staande bedrijf Roos door vakmanschap en inzet verder uitgebouwd en tot een begrip in de regio gemaakt. In 1990 verkochten zij de bijna 100 jaar bestaande familiebakkerij. Dat de opvolgers de naam Roos hebben voortgezet, bevestigt dat deze naam een waarborg is voor kwaliteit. De beslissing die Frits Roos nam in 1929, weliswaar door nood gedwongen, is een juiste gebleken. De broodbakkers kregen het met de opkomst van het grootwinkelbedrijf in de zestiger jaren steeds moeilijker en zijn nu grotendeels verdwenen! Het gezin van Hendrikus Roos en Johanna Roos-Jalink, ca. 1922. Van links naar rechts: Rie, Frits, moeder Johanna, vader Hendrikus, Rika, Annie (foto: Henk Roos).

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 18