Herman Plomper Verhuizen was zijn vak, verzamelen zijn passie Ten geleide De woorden 'Bergen' en 'kunst' worden vaak in één adem genoemd. En terecht, zoals we kunnen zien wanneer we teruggaan in het verleden. Aan het einde van de negentiende eeuw zochten diverse kunstenaars in Europa de natuur op om het leven in de stad, waar de gevolgen van de industrialisatie zoveel veranderingen met zich mee hadden gebracht, te ontvluchten. Deze jonge idealisten hoopten een andere wereld te kunnen scheppen met behulp van de natuur. In Nederland waren het voornamelijk de dorpen Laren, Blaricum, Domburg en Bergen waarheen zij trokken. Over deze kunstenaars schreef Matthieu Wiegman: Als vogels zijn zij in Bergen neergestreken, aan de rand van het schone dorp. Zij wilden de ruimte zien, want de ruimte is hun domein. Reeds aan het begin van de twintigste eeuw kwamen de schrijvers Herman Gorter, Adriaan Roland Holst en C.S. Adama van Scheltema vanuit deze gedachte naar Bergen. Ongeveer tegelijkertijd arriveerden de beeldhouwer Tjipke Visser en de schilders Jan Bleijs en J.M. Graadt van Roggen. Een paar jaar later vestigde een groep jonge schilders rondom Leo Gestel zich hier eveneens. Als eersten kwamen Dirk H.W. Filarski en Arnout J.G. Colnot, via de Alkmaarse schilder Dirk Smorenberg, hier terecht, waar zij, na enkele omzwervingen in het dorp, opgevangen werden door de industrieel August Maschmeijer. Hij bood hen woon- en werkruimte in een boerderijtje aan de Oude Bergerweg. Ook verbouwde Maschmeijer een oude schuur tot een tentoonstellingsruimte: 'De Kunst-tempel'. Vooral na de komst in 1916 van de vermogende kunstverzamelaar Piet Boendermaker ontwikkelde Bergen zich tot een echt kunstenaarsdorp. Ook Boendermaker wist kunst op de juiste waarde te schatten en wilde de veelal armlastige kunstenaars graag helpen. Zijn huis 'De Klomp' aan de Loudelsweg werd een ontmoetingsplaats voor velen van hen. Mede door Boendermaker kon de kunstenaarskolonie uitgroeien tot de zogenaamde 'Bergense School'. Een derde kunstliefhebber, de aan de Nesdijk wonende journalist Dirk Klomp, organiseerde in 1931 een tentoonstelling in de kort daarvoor door de stichting Bio- Vacantieoord aangekochte villa Russenduin in Bergen aan Zee. In het kader van de feestelijkheden omtrent het 25 jarig bestaan van Bergen aan Zee, was er op deze tentoonstelling werk te zien van in Bergen wonende en werkende kunstenaars, te weten 29 schilders, 14 schrijvers en 2 componisten. In het voorwoord van de catalogus schrijft Dirk Klomp: 'Mede door den arbeid van de kunstenaars is Bergen aan de vergetelheid ontrukt geworden, met het gevolg meer welvaart voor velen en verhooging van het levensgeluk van duizendenVerrijkt u met de resultaten van hun innerlijk leven maar draagt ook voor zoover u dat mogelijk is, door het doen van aankoopen, bij aan de vermeerdering van het levensgeluk der kunstenaars. Wanneer Dirk Klomp in 1943 zijn bekende boek In en om de Bergensche School schrijft, wonen er al tenminste 42 schilders in Bergen. Ook Dirk Klomp zelf koopt geregeld werk van plaatselijke kunstenaars aan. In themanummer zeven van de Bergense Kroniek, De familie Maschmeijer en Zuilenhof, februari 2008, schrijven Herman Gelens en Bob van de Graaf: 'De aandacht voor de kunsten was een activiteit van Maschmeijer die niet door zijn nazaten werd voortgezet. Gelukkig namen Piet Boendermaker en Dirk Klomp de vaan over. Zou de Bergense School zonder de initiatieven van Maschmeijer zijn ontstaanDe gemeente prof teert nog steeds van het imago als kunstenaarsdorp dat kort na de eeuwwisseling van 1900 ontstond'. Toen ik dit las, verwonderde ik mij erover dat zij de naam Plomper onvermeld lieten. Zijn naam hoorden wij immers meteen toen wij in 1974 in het oude huis van Dirk Klomp aan de Nesdijk kwamen wonen. Volgens ingewijden moesten we deze bijzondere man vragen ons te verhuizen. Twee keer heeft hij ons van de ene naar de andere plek gebracht. Het waren prettige ontmoetingen en ook daarna heb ik hem, de kunstliefhebber en verzamelaar, met interesse gevolgd. Ik ben blij dat ik hem nu zijn welverdiende plaats in het rijtje van begunstigers van de Bergense kunst: Maschmeijer, Boendermaker, Klomp en, vanaf nu dus ook, Plomper kan geven. MARIA SMOOK-KRIKKE

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 3