HERMAN PLOMPER - VERHUIZEN WAS ZIJN VAK, VERZAMELEN ZIJN PASSIE De gestolen en teruggevonden Picasso's, november 1981. Adjudant Gorissen van de recherche van de Amster damse Rijkspolitie met de twee opgespoorde tekenin gen van Picasso. Een kunst kenner kan met enige moeite ontdekken, dat de tekening links op de foto vals is. Als echte werken van Picasso blijven dus de beide prenten in het midden over. De schil derwerken midden achter en rechts, respectievelijk van Sutherland en Karei Appel, fungeerden als ruilobjecten. ruild tegen een Appel en een Sutherland. In verband met de Picasso- rcof zijn ook de kunsthande laren G. J. uit Edam en J. van R. uit Amsterdam aange houden. De politie vond één van de tekeningen terug bij het Am sterdamse echtpaar A. H., dat wegens heling is aange houden. De andere was in het bezit van een kunstverza melaar in Bergen. Die had de Picasso te goeder trouw ge- AMSTERD AM, vrijdag De recherche van de rijks- pol in Amsterdam heeft in samenwerking met de Pa- rijse politie twee tekeningen van Pablo Picasso opge spoord, die enkele weken ge leden onder valse voorwend sels waren weggehaald bij een galerie in Parijs. De waarde van de tekeningen bedraagt ongeveer 150.000 gulden. Hij kwam ermee en had een hoek waarin die tekening naast andere Picasso's stond afgebeeld. Dat was dus in orde. We ruilden. Ik had mijn Picasso en Corneille. Zo'n Picasso ligt veel meer in de lijn van mijn verzameling dan die Graham Sutherland. De Cobrajongens hebben allemaal naar Picasso gekeken. Dat is duidelijk. Ik belde die zaterdag meteen de zoon van Karei Colnot op die een lijstenmakerij heeft in Alkmaar. Ik zei:'Je krijgt de eer een Picasso te mogen inlijsten, maar over twee uur kom ik het weer halen'. Nou, dat was goed. Ik had een aanwijzing gegeven hoe ik het wilde hebben. Een zwart pas se-parto ut en een dun zilveren lijstje. Prachtig was het. Het had een paar weken gehangen en er waren al mensen die het gezien hadden en erg enthousiast waren, maar op woensdagmiddag wordt er gebeld en staan er vier heren voor de deur. Ik zeg: 'Wat nou, een overval'Nee, meneer Plomper, we hebben een nare boodschap voor u'. Ik zeg: 'Is er iets met mijn jongens?' 'Nee, het gaat over een Picasso. Die moeten we in beslag nemen'. 'Hoezo, wie bent u dan wel?' Eentje liet toen zijn insigne van de Amsterdamse recherche zien. Het bleken twee Nederlandse en twee Franse rechercheurs te zijn. Ze vertelden dat een Hollandse kunsthandelaar en een Hollandse makelaar twee Picasso's in Parijs hadden gekocht en betaald met een ongedekte cheque. De Picasso's hadden ze met veel moeite achterhaald bij de man met wie ik had geruild. De ene Picasso van die man was al in beslag genomen en nu wilde men ook de mijne terughebben. Iets waar ik juridisch gezien niet op in hoefde te gaan. Ik zei echter dat ik verzamel om er plezier en voldoening aan te beleven, maar als het geen zuivere koffie is, moet ik het niet en kunt u het meenemen. Het werk waar ik het voor geruild had, hadden ze bij zich. Ze lieten het zien en vroegen of dat het was. Ik beaamde dat en zei: 'Dan kunnen we die meteen weer ophangen'. 'Nee', zei die ene, 'dat nemen we weer mee als bewijsstukken voor de rechtbank'. 'Nou, dat ben ik

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 23