of hij eens bij mij mocht komen kijken. Ik zei hem dat dat goed was. Ik had toen nog die grote Appels en mooie Jorns en Constants en Luceherts. Hij was zo enthousiast dat hij alles wilde kopen. Ik wees dat af. Toen vroeg hij mij of ik nog een Magritte had. Ik zei hem dat ik er één had gehad maar hem verkocht had. Hij zei dat hij dat wist, want hij had het weer gekocht van die meneer O. voor f. 900.-. Twee jaar na de dood van Magritte in 1967, sprak ik De Boer die tegen me zei:' Weet je wat jouw Magritte heeft opgebracht bij Sotheby's in LondenIk zei:' Geen idee.220.000 gulden', zei hij en daar kwam nog 15 bovenop. Ook zulke dingen maak je mee! Een gestolen Picasso Nu een volgende geschiedenis, want dat is het. Ik lees [in 1981] een advertentie in het Handelsblad van iemand die grafiek te koop vroeg van Miró, Chagall en anderen. Ik had dat en schreef op die advertentie. Ik werd opgebeld en maakte een afspraak voor zaterdag. De man keek bij mij rond en zag het werk van Graham Sutherland. Daar was hij zo van onder de indruk, dat hij voorstelde nog eens langs te komen, want hij had twee crayon tekeningen van Picasso, die hij wel wilde ruilen. Ik voelde daar wel voor. Een week later kwam hij met die twee Picasso's, waarvan ik er één mocht uitzoeken. Nou is het zo, datje wel heel scherpe ogen moet hebben om te kunnen zien of ze echt zijn. Hij kwam op zijn voorstel terug en zei dat hij er een Appel uit 1950 bij wilde hebben. Ik wilde dat niet, zodat hij weer wegging met zijn Picasso's. Het speet me wel. Ik dacht later dat ik het toch had moeten doen, maar wachtte het maar af, want hij wilde ook graag had ik gemerkt. Een paar dagen later belde hij weer op en zei dat we het misschien toch wel eens konden worden, als ik die Chagall wilde ruilen voor een Corneille uit 1954. Ik zei dat ik dat wel wilde, maar dat hij een certificaat van echtheid mee moest nemen van die Picasso, gedateerd 1-1-1971. Herman Plomper met Karel Appel en diens toenmalige vriendin Henny Sutopo, 1982. (Foto: Nico Koster) Karei Appel, Zonder titel, olieverf op paneel, 50 x40,1950

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 22